Pierwszy pociąg

Pierwszy pociąg. Wszystko zaczęło się 120 lat temu. Równo 120 lat temu na tory wyjechał pierwszy pociąg Randower Kleinbahn (Kolei Randowskiej) Miało to miejsce dokładnie 11.05.1897.

Uroczyste otwarcie z dostojnymi goścmi wśród, których był m.in. Nadprezydent Prowincji Pomorze (Oberpräsidenten der Provinz Pommern) Viktor Robert von Puttkamer oraz zapewne Landrat Landkreis Randow Heinrich von Manteuffel odbyło się 11.05.1897 na dworcu Stolzenburger Glashütte. Tak uroczysty dzień opisał lokalny dziennik:

„Dla mieszkańców Stolzenburger Glashütte i dla tych z Hintersee i innych wsi było to wielkie wydarzenie; młodzi i starzy, stowarzyszenia i szkoły zjawili się na dworcu w oczekiwaniu na pociąg. Ten wkrótce nadjechał, powitany przez obecnych gromkim ‚Hurra’. Dwanaście biało odzianych panien wręczyło wysiadającemu Panu Ekscelencji Putkammerowi okazały bukiet kwiatów, przy czym dyrektor huty szkła wyraził Panu Nadprezydentowi swoje podziękowanie za urzeczywistnienie kolei, kończąc wiwatem na cześć Jego Ekscelencji. Do wiwatu przyłączyli się przyjaźnie pracodawcy i pracownicy. Kapela muzyczna zagrała chorał „Teraz podziękujcie wszyscy Bogu”. Pociągiem przybyło także wielu ludzi z leżących przy kolei wiosek; obie lokomotywy były pięknie przystrojone i niosły transparent z napisem: „Z Bogiem! dzięki parze do Stolzenburga, przez Boeck, Daber, do Nassenheide”. W Stolzenburger Glashütte dzień otwarcia był obchodzony jako święto, z korowodami i tańcami. Wreszcie ukończony został ten środek transportu o tak wielkim znaczeniu dla naszej oddalonej od świata miejscowości. Nasze życzenia zmierzają jeszcze tylko w tym kierunku, by kolej przez Hintersee poszła jeszcze dalej przez nasz biedny powiat Ueckermünde”

.

Fotografia powyżej: Nagłówek „Ueckermünder Kreis- und Tageblatt”

Dawid Klich | 11.05.2017 |Historia