Nowe Warpno – najmniejsze miasto Pomorza

Podziel się:
Malowniczo położone Nowe Warpno jest celem weekendowych wypadów wielu szczecinian.

Nowe Warpno jest położone na brzegu Zalewu Szczecińskiego i Jeziora Nowowarpieńskiego. Choć liczba ludności przekracza nieznacznie 1000 mieszkańców nie oznacza to, że nie warto tam zajechać. Wprost przeciwnie. W Nowym Warpnie znajdziemy kilka bardzo ciekawych zabytków. Bardzo pięknie prezentuje się XVII budynek ratusza.

Ratusz
Ratusz
Źródło: własne

Obecny budynek pochodzi z roku 1697 i jest najprawdopodobniej jedynym ratuszem w Polsce zbudowanym z muru pruskiego. Jest obiektem unikatowym i najcenniejszym zabytkiem Nowego Warpna.

Z wieży rozciąga się przepiękny widok na Jezioro Nowowarpieńskie, dzielnicę Podgrodzie, Altwarp i samo miasto. Niestety nie każdy może podziwiać widok z wieży, gdyż wieża i ratusz nie są dostępne dla turystów. Na wieży znajduje się zegar, którego mechanizm został wyprodukowany w Berlinie w Turmuhren-Fabrik Georg Richter w roku 1922.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Źródło: własne

Kolejnym punktem jest Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pierwsza wzmianka dotycząca istnienia kościoła na terenie Nowego Warpna pochodzi z 1267 r. – wymieniany jest wśród posiadłości klasztoru w Uznam.

Dokładna data budowy obecnej bryły kościoła nie jest znana. Prawdopodobnie miało to miejsce około 1556 r. W czasie pożaru w 1692 r. zniszczeniu uległa wieża i dach kościoła. Został on odbudowany w 1693 r.

Przed II wojną światową świątynia protestancka. 15 sierpnia 1946 roku poświęcona na kościół rzymskokatolicki.

W kościele znajdziemny organy pochodzące z XVIII w. barokowy ołtarz z 1704 r. składający się z trzech kondygnacji „Ostatnia wieczerza”, „Ukrzyżowanie” i „Zmartwychwstanie”. Z tyłu ołtarza znajduje się malunek ukazujący fundatorów ołtarza. Na prezbiterium znajduje się też ambona z baldachimem z XVII wieku z obrazami czterech ewangelistów. Nad prezbiterium wznosi się anioł chrzcielnicy z XVIII w. Ponadto w kościele znajdują się jeszcze dwa ważne obrazy „Sąd Ostateczny” i „Pan Jezus nauczający na pustyni”. Oba obrazy pochodzą z XVIII wiek.

Budynek przy placu Zwycięstwa 2
Budynek przy pl. Zwycięstwa
Źródło: nowewarpno.pl

W pobliżu ratusza znajdziemy budynek z muru pruskiego. Czas jego powstania szacuje się na XVIII i XIX wiek. Posesja na której wznosi się budynek należała od 1676 r. do rodziny Dittman. Budynek był wielokrotnie przebudowywany. Na jednym z zachowanych elementów budynku wyryta jest data 1842.

Historia

Nowe Warpno po raz pierwszy wzmiankowane jest w 1184 jako osada Warpene w dokumencie Barnima I. Przyjmuje się, że roku 1295 otrzymuje prawa miejskie. Do roku 1648 pozostaje w Księstwie Pomorskim rządzonym przez Gryfitów. Po podziale Pomorza znalazło się na ziemiach Pomorza Przedniego rzadonego przez Szwedów. W rękach Szwezkich zostaje do 1720 gdy przechodzi pod władzę Królestwa Prus.

Podczas wojny siedmioletniej zajęte przez wojska carskiej Rosji. W 1759 roku, 10 września, na Zalewie Szczecińskim w okolicach Nowego Warpna rozegrała się bitwa morska pomiędzy Szwedami a Prusakami. Była to pierwsza bitwa morska w historii pruskiej floty. Zakończyła się ona zwycięstwem Szwecji, której flotyllą dowodził kapitan Rutensparne.

W 1903 do Nowego Warpna dociera rozbudowana Kolej Randowska (Randower Kleinbahn). Kolej funkcjonuje do roku 1945. Funkcjonowanie połączenia kolejowego przyczyniło się do rozwoju miasta. Nowe Warpno stało się ośrodkiem rybackim i handlowym, przybyli też pierwsi wczasowicze. Znajdował się tutaj m.in. dom starców, szpital, poczta, szkoła, dom towarowy prowadzony przez rodzinę żydowską, łaźnia miejska i mleczarnia. W okresie międzywojennym miasto przeżywało rozkwit jako ośrodek turystyczny.

Po roku 1945 Nowe Warpno zostało przynane Polsce. Obecnie jest małym ośrodkiem turystycznym i lokalnym ośrodkiem kultury. W Nowym Warpnie znajduje się siedziba Urzędu Gminy i Miasta.

Herb Nowego Warpna
Źródło:
1) nowewarpno.pl
2) Wikipedia.pl
3) Pomorze, Praktyczny przewodnik turystyczny po ziemiach Księstwa Pomorskiego, Jarosław Kociuba, Szczecin 2012

Autor

Dawid Klich

Mąż Ani, ojciec Jasia. Zafascynowany historią Pomorza

Przeczytaj także

PowiązanePolecane
Lwia Paszcza [GALERIA]
Aktywnie

Lwia Paszcza [GALERIA]

Lwia Paszcza znajduje się w Puszczy Bukowej nazwa natomiast tego urokliwego źródełka nawiązuje od obudowy powstałej w 1893 kształcie lwiej...
Czytaj dalej
Ponikwa
Aktywnie

Ponikwa

Ponikwa (niem. Gold Bach) – zanikający strumień. Płynie przez środkową część Puszczy Bukowej w województwie zachodniopomorskim. W 1906 roku zostało...
Czytaj dalej
Ku Lwiej Paszczy i pomnikowi Gene
Aktywnie

Ku Lwiej Paszczy i pomnikowi Gene

Wypad ku nieco zapomnianym przez szczecinian atrakcji Puszczy Bukowej mianowicie ku malowniczemu strumykowi Lwia Paszcza i pomnikowi Carla Ludwiga Gene.
Czytaj dalej
Młyn Prochowy
Historia

Młyn Prochowy

Młyn Prochowy (Szwedzki Młyn) nazwa tego miejsca pochodzi od istniejącego tutaj młyna. Historia młyna sięga już 1274. Był własnością klasztoru...
Czytaj dalej
Zamek Czocha
Aktywnie

Zamek Czocha

Zamek Czocha – obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha (Czocha), gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej...
Czytaj dalej
Cmentarz Francuski (Französische Kirchhof)
Historia

Cmentarz Francuski (Französische Kirchhof)

Cmentarz Francuski (Französische Kirchhof). Przedwojenny Szczecin (Stettin) posiadał kilka małych cmentarzu i tylko nieliczne przetrwały do dzisiejszych czasów. Spora część...
Czytaj dalej