Zielone miasto. Często słyszymy o naszym mieście – Szczecin miasto zieleni. Uważamy to często za slogan zwłaszcza gdy widzimy wycinanie drzew w centrum Szczecina. Boli nas to bardzo bo czujemy jako mieszkańcy miasta, że nam odbierają zieleń w zamian zaś dostajemy szarość murów.

Szczecin jednak ma ogromny atut, którego nie dostrzega, ignoruje czy może nie zauważa mianowicie 3 puszcze: Bukową, Goleniowską oraz Wkrzańską. Otaczają one Szczecin z trzech stron. Z tą trzecią obcujemy codziennie. Mało kto wie, że Jasne Błonia, Park Kasprowicza jest częścią właśnie Puszczy Wkrzańskiej.

Puszcza Wkrzańska jest dla nas zielonymi płucami Szczecina wystarczy spojrzeć na zdjęcia satelitarne by ujrzeć wielkie połacie zieleni wdzierające się od północnego zachodu w centrum Szczecina. Któż z nas nie biegał czy spacerował w dwóch leśnych kompleksach leśnych. W Parku Leśnym Głębokie i Parku Leśnym Las Arkoński. Oba Parki Leśne to raj dla biegaczy i rowerzystów ale i pieszy znajdzie dla siebie tutaj miejsce.

Kiedyś były bardzo piękne kawiarenki gdzie wśród drzew można było sobie odpocząć po aktywnie spędzonym czasie. Dziś niestety zostały tylko wspomnienia po tych niezwykle urokliwych miejscach. każdy słyszał o ruinie Wieży Quistropa, która zagrała swego czasu w filmie Młode Wilki Jarosława Żamojdy.

Niestety tylko zapaleńcy wiedzą o pozostałościach pięknej Leśniczówki Arkońskiej. Kawiarni na 400 osób. Nie tylko te dwa miejsca stanowiły atrakcje dla mieszkańców przedwojennego Szczecina. Równie oblegana była Dolina Siedmiu Młynów położona na niezwykle malowniczą i urokliwą Osówką.

Dziś po tych miejscach wiedzą nieliczni, przeważnie Ci, którzy się interesują historią Szczecina tzw. “szczecinierzy”.

Źródło fotografii: własne

Dawid Klich | 24.07.2016 | Turystyka