Carl Ludwig Gené

Carl Ludwig Gené był niemieckim leśniczym i wielkim miłośnikiem Puszczy Bukowej (Buchheide). Urodził się 8 maja 1820 w Kossenblatt zmarł w Szczecinie od ran w wyniku postrzału w Szczecinie 16 czerwca 1893 w Szczecinie

Carl Ludwig Gene studiował w Forstakademie w Eberswalde. W latach 1849–55 sprawował funkcję nadleśniczego w Inowrocławiu, w 1863 roku został przeniesiony do Śmierdnicy pod Szczecinem. W 1870 odkrył złoża węgla brunatnego koło Kłobucka.

Carl Ludwig Gené był miłośnikiem Puszczy Bukowej i odkrywcą jej walorów przyrodniczych, krajoznawczych i turystycznych. Wytyczył na jej terenie nowe drogi i ścieżki spacerowe oraz wyznaczył punkty widokowe. Odkrył także liczne głazy narzutowe i drzewa pomnikowe.

Około 1870 na terenie założonej w 1823 szkółki leśnej w Glinnej, rozpoczął nasadzenia rzadkich i oryginalnych gatunków drzew, co w konsekwencji doprowadziło do powstania, istniejącego do dziś, ogrodu dendrologicznego.

W 1894 roku Buchheide-Verrain (Towarzystwo Miłośników Puszczy Bukowej) wybudowało pomnik (zobacz). Na jego cześć nazwano również źródło i strumień.

Źródło wikipedia

Dawid Klich

Mąż Ani, ojciec Jasia. Założyciel redlica.pl. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza