Super decyzja wręcz genialna… #not. Tak w skrócie można nazwać to co mnie skłoniło do napisania zdań poniżej…

Mieszkam na szczecińskim Krzekowie osiedlu oddalonym od centrum Szczecina o 5-6 kilometrów. Wydawałoby się, że jak poza centrum to powietrze nieco czystsze? Nic bardziej mylnego. Stan powietrza wg norm Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) został przekroczony o ponad 2000% PM2,5 I 500% PM10!

PM2,5 – aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.

Stan tego pyłu jest przekroczony o 2000%!! Nie mieszkam w wielomilionowym mieście tylko w okolicy gdzie króluje niska zabudowa mieszkalna. Państwo polskie nie robi nic, aby ten stan zmienić. Wręcz przeciwnie chce jeszcze bardziej oprzeć energetykę na węglu. Nie każdy wie, że Pomorze Zachodnie jest idealne do pozyskiwania energii z wiatru. Wystarczy odwiedzić przygraniczny Land Meklemburgii-Pomorza Przedniego by na każdym kroku zobaczyć farmy wiatrowe. My jednak w imię ratowania polskich kopalń trujemy samych siebie. Na palce cisną się niecenzuralne zdania… Qrwa ja mam 6 letnie dziecko, które obecnie śpi (na zegarze 23:36). W imię ratowania kopalń moja rodzina ma być truta?

Źródło fotografii: zrzut z ekranu aplikacji Kanarek