Dawid Klich | 07.05.2024, 09:22 |Wiadomości
Do wyjątkowych poszukiwań fragmentów wieży Quistorpa zapraszamy wszystkich miłośników historii. Zapewniamy dobrą atmosferę, niezbędne narzędzia i solidną dawkę wiedzy historycznej.

Okazją do spotkania będą prace przygotowawcze związane z realizacją projektu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, który ma na celu uporządkowanie i zagospodarowanie terenu wokół wieży Quistorpa.

Zanim jednak na dobre ruszy realizacja projektu chcemy dokładnie przyjrzeć się i zinwentaryzować to co kryją jeszcze okolice wieży. Przypuszczamy, że wiele unikatowych fragmentów samej wieży może ciągle zalegać pod warstwami ziemi, mchu i roślinności, dlatego już dziś chcemy zaprosić mieszkańców do wspólnego poszukiwania ostatnich świadków historii tego miejsca.Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków.

Znalezione relikty architektoniczne (cegły, detale, płytki posadzkowe, czy fragmenty rzeźb i innych elementów dawnego wystroju wieży) zostaną nie tylko ocenione i zinwentaryzowane przez specjalistów, ale również wyeksponowane na miejscu w specjalnych koszach już po zakończeniu prac związanych z realizacją projektu SBO.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców i pasjonatów historii do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków.

Podczas wydarzenia będzie również okazja do zapoznania się z historią wieży oraz planowanymi działaniami związanymi z realizacją projektu SBO. Wszyscy uczestnicy wezmą również udział w krótkim instruktarzu, tak aby cały proces przebiegł sprawnie i bezpiecznie.

Zalecamy zabrać ze sobą wygodne ubrania i obuwie oraz rękawice robocze.

UWAGA! Prosimy o nieprzynoszenie ze sobą wykrywaczy metali oraz jakichkolwiek innych urządzeń technicznych służących poszukiwaniom zabytków. Wszystkie niezbędne sprzęty będą dostępne na miejscu.

Termin wydarzenia: 11 maja 2024 r. (sobota), start: godz. 10.00
Miejsce: przed ruinami wieży Quistorpa
Organizatorzy: Zakład Usług Komunalnych, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Partnerzy: Rada Osiedla Arkońskie – Niemierzyn, Stowarzyszenie Denkmal Pomorze.

Źródło: wiadomosci.szczecin.eu