Tytoń szkodzi prawie każdemu organowi ciała. Z powodu papierosów co roku umiera na świecie ponad 8 milionów ludzi! Nie czekaj, rzuć palenie już teraz
Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych od papierosów. Każdego roku z powodu tytoniu umiera na świecie ponad 8 milionów ludzi. Tytoń przyczynia się do rozwoju prawie 20 rodzajów nowotworów, m.in. płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Jest główną przyczyną zgonów nowotworowych.
Korzyści zdrowotne z rzucenia palenia
Organizm zaczyna się regenerować już od chwili rzucenia palenia. Korzyści są natychmiastowe i długoterminowe:
- po 24 godzinach – zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca
- po 20 minutach – spada tętno
- w ciągu 12 godzin – wraca do normy poziom tlenku węgla we krwi
- w ciągu 2–12 tygodni – poprawia się krążenie i czynność płuc
- do 3 miesięcy – poprawia się kondycja fizyczna
- w ciągu 1–9 miesięcy – ustępują kaszel i duszność
- po roku – o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca
- po 5 latach – zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc
- w ciągu 10 lat – śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy
- w ciągu 5–15 lat – ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących
- po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej
- w ciągu 15 lat – ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u niepalących.
Osoby palące papierosy i wapujące (używające papierosów elektronicznych i ich nowatorskich wyrobów) znacznie ciężej przechodzą infekcje koronawirusem.
Poradnictwo antytytoniowe
Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, dlatego rzucanie palenia nie zawsze przebiega łatwo. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy, by zwalczyć uzależnienie. Oferuje ją Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działająca przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie pod telefonami 801 108 108 oraz 22 211 80 15. Konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00–19:00 oraz w soboty w godzinach 9:00–15.00.
Działania WHO
Z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu 2021 WHO rozpoczęło kampanię pod hasłem „Zobowiązuję się do rezygnacji”. Ma ona wspierać ludzi, którzy próbują zrzucić palenie, zwłaszcza w krajach, w których ich jest najwięcej. W ramach kampanii powstaną społeczności cyfrowe, w których ludzie będą mogli znaleźć wsparcie. Pojawią się także specjalne usługi technologiczne zachęcające do rzucenia palenia i wspierające w tym działaniu. Jedną z nich jest doradca cyfrowy Florence, który m.in. pomaga opracować spersonalizowany plan rzucenia palenia, oraz aplikacja quit challenge na WhatsApp.
Program profilaktyki chorób odtytoniowych
- mają więcej niż 18 lat i palą papierosy lub inne wyroby tytoniowe, a zwłaszcza są w średnim wieku (między 40 a 65 lat)
- nie miały w ramach programu profilaktyki POChP wykonanych badań spirometrycznych w ciągu ostatnich 36 miesięcy
- nie miały wcześniej zdiagnozowanej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy.-+
Źródło: pacjent.gov.pl