Lwia Paszcza (Gené Quelle)

Dziś opiszemy mało znane w Szczecinie maleńkie źródełko Lwia Paszcza. Strumyk ten leży na szlaku żółtym ze Szczecina-Klęskowa do dawnej Leśniczówki Bukowo (Szczecin-Płonia) a dokładnie 7,5 kilometra od wspomnianego Klęskowa.

Polska nazwa wzięła się od obudowanego w 1893, w żeliwny odlew w kształcie lwiej paszczy. Nazwa co zrozumiałe pojawiła się dopiero po roku 1945. Niestety straciło nieco ze swojej urody. Żeliwny odlew został skradziony przez złomiarzy. Lwia Paszcza leży między Zamczyskiem na południu i Odyńcem na północy. Jest prawym dopływem Lisiego Potoku.

Źródełko Lwia Paszcza w swoich początkach było znane Gené Grund, Gené Quelle, Zostało nazwane na cześć Carla Ludwiga Gené. Carl Ludwig Gené był nadleśniczym w Śmierdnicy, wielce zasłużony dla Puszczy Bukowej. To właśnie Carl Ludwig Gené odnalazł wiele drzew pomnikowych, oraz powiększył i doprowadził do świetności Ogród Dendrologiczny w Glinnej. Ok. 1870 k. Śmierdnicy odkrył złoża węgla brunatnego. Zginął nagle śmiercią tragiczną – został zastrzelony przez kłusownika.


Carl Ludwig Gené

Dawid Klich | 05.08.2015 |Historia