Wagon Silnikowy SN61 po remoncie

Wagon Silnikowy SN61 po remoncie. Dzisiaj Radio Szczecin poinformowało o zakończeniu remontu wagonu silnikowego SN61. Wagonu produkcji węgierskiej a przeznaczonego do obsługi ekspresów w relacji Warszawa – Zakopane – Warszawa “Tatry” czy relację Gdańsk – Szczecin – Gdańsk. Jednak wraz z elektryfikacją polskich kolei Wagon Silnikowy SN61 został przeznaczony do obsługi połączeń lokalnych m.in tego typu pociąg dojeżdżał do Dobrej przez naszą miejscowość. Starsi mieszkańcy Redlicy pewnie Go pamiętają może nawet nim dojeżdżali do szkoły czy pracy.

Remont udało się przeprowadzić dzięki pieniądzom Urzędu Marszałkowskiego, który najpierw odkupił Wagon Silnikowy SN61 od PKP Cargo za 35 tysięcy złotych by w końcu przeznaczyć kolejne 30 tys. na jego remont. Wagon Silnikowy SN61 po blisko 40 latach odzyskał swój blask. Mirosław Głowiński w wypowiedzi dla Radia Szczecin powiedział:

Maszyna pracuje. Jestem dumny i wzruszony, bo chciałem, żeby ruszył po tylu latach opieki. Jestem zadowolony, że udało mi się dokończyć moje dzieło, które zacząłem ponad 40 lat temu.

Tylko szkoda, że Wagon Silnikowy SN61 nie wyjedzie na tory Kolei Randowskiej (Randower Kleinbahn) i nie dojedzie do Redlicy i dalej do Dobrej. Jednak cieszy fakt, że ten kawałek historii naszej małej kolei tak się zamknął i nie zniknął bezpowrotnie jak tory po, których jeździł.

Dawid Klich

Dawid Klich

Mąż Ani, ojciec Jasia. Założyciel redlica.pl. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza