Dawid Klich | 13.12.2014, 20:10 |Historia
Dwór rodziny Dohrnów znajdował się przy ulicy Smutnej (Friedhofstrasse) w podszczecińskiej wówczas wsi Klęskowo (Hökendorf).

Historia dworu zaczyna się w 1817 kiedy to Heinrich Dohrn wykupuje ziemię i buduje tam letnią rezydencję. Jednak związek rodziny Dohrn z Klęskowem zaczyna się już w 1797 (11. kwietnia H. Dohrn wydzierżawia ziemię wykupioną w 1817).

Po wybudowaniu domu założono park, który był podzielony na dwa mniejsze na prywatny i publiczny. Prywatną część parku wraz z ogrodem i sadem umiejscowiono przy dworze, natomiast publiczną w północno-wschodnim krańcu dzisiejszego Parku Leśnego Klęskowo. Dwór szybko stał się miejscem, w którym zbierała się kulturalna elita Szczecina. Ostatnim mieszkańcem był Bogusław Dohrn. Niestety Dwór został zniszczony w wyniku II Wojny Światowej. Dzisiaj możemy zobaczyć tylko ruiny zabudowań gospodarskich i podjazd, który kiedyś prowadził do rezydencji tej bogatej kupieckiej rodziny. Dwór nie powstałby, gdyby nie przybycie H. Dohrna, który położył fundamenty silnej pozycji rodziny. Urodzony 06.12.1769 roku H. Dohrn osiedlił się w Szczecinie w 1791. W 1800 roku zostaje współudziałowcem Jahn und Dohrn, założył również spółkę Pommersche-Provinzial-Zuckersiederei.

Nie zajmował się tylko handlem. Był przede wszystkim mecenasem sztuki, do której miłość zaszczepił swoim synom i wnukom, ale to już historia na następny artykuł.

Aby zobaczyć ruiny dworu należy dojechać liniami autobusowymi 54, 65, 66, 77 z Basenu Górniczego i wysiąść na przystanku “Klęskowo” i podążać w kierunku kościoła by po kilku metrach zobaczyć na skarpie ruiny Dworu Dohrnów. Można także dojechać z centrum miasta liniami pośpiesznymi A i E na przystanek “Kolorowych Domów” należy skręcić w kierunku kościoła, następnie przejść obok na polankę, skręcić w prawo by dojść do ruin dworu.

Źródło:
1) Encyklopedia Szczecina tom 1, A-0, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 1999
2) Dzieje szczecina pod redakcją Bogdana Wachowiaka, Wydawnictwo 13 Muz, Szczecin 1994
3) Marek Łuczak, Klęskowo, Kijewo, Pomorskie Towarzystwo Historyczne, Szczecin 2009
Źródło fotografii: własne
(wpis pochodzi ze strony http://puszcza-bukowa.cba.pl)