Kolejna wyprawa rowerowa w przepięknych Górach Izerskich cel Charka Górzystów znajdująca się Hali Izerskiej

Zaczęliśmy w Jakuszycach (części Szklarskiej Poręby) tak też skończyliśmy. Po drodze odwodziliśmy Stację Turystyczną Orle, zatrzymaliśmy się nad brzegiem przepięknej rzecze nota bene granicznej z Czechami Izerą. Pogoda nam również dopisała. Z hali Izerskiej rozciągał się przepiękny widok na Karkonosze wraz z widoczną Śnieżką. Trasa długa tylko miejscami wymagająca.

Chatka Górzystów

Schronisko turystyczne mieszczące się na Hali Izerskiej położonej w Górach Izerskich. Na hali tej istniała kiedyś wieś Gross-Iser, a budynek schroniska i stojąca obok niego drewutnia są jej jedyną pozostałością (mieściła się w nim szkoła). Osada została całkowicie zniszczona w latach powojennych.

Budynek schroniska powstał około 1938, jako druga szkoła w miejscowości. Posiadał główną klasę z pokojem na bibliotekę, pomieszczenie do prac ręcznych dla chłopców (dzisiaj drewutnia) i kuchnię dla dziewcząt. Na piętrze mieszkał nauczyciel wraz z rodziną. W dzisiejszej jadalni mieściła się stajnia. Obok szkoły stała dzwonnica.

W 1945 szkoła posiadała kompletną instalację wodociągową i kanalizacyjną oraz oświetlenie we wszystkich pokojach. Po wojnie szkołę zdewastowano i ogołocono z większości sprzętów i wielu elementów konstrukcyjnych. Budynek szkoły na schronisko (początkowo studenckie) zaadaptowali studenci z Wyższej Szkoły Inżynieryjnej z Zielonej Góry w połowie lat 80. XX wieku (do tego momentu należał do Nadleśnictwa Świeradów).

Gross-Iser

Nadgraniczna wieś Groß-Iser (niekiedy bezpodstawnie określana jako Skalno) położona była w południowo-zachodniej części dzisiejszego województwa dolnośląskiego, w południowej części powiatu lwóweckiego, w Górach Izerskich, na wysokości 840–860 m n.p.m. W pobliżu nieistniejącej wsi przebiega dzisiaj granica polsko-czeska.

Źródło informacji: wikipedia.pl
Źródło fotografii: własne

Dawid Klich | 17.09.2020 | Turystyka