redlica.pl

Z myślą o Tobie – www.redlica.pl

Krew potrzebna od zaraz

Podziel się:
Krew i jej składniki to dla wielu pacjentów w szpitalach jedyna szansa na życie lub powrót do zdrowia. Jej źródłem jest drugi człowiek – krwi nie można wyprodukować.

Dlatego tak ważne jest jej ciągłe pozyskiwanie. Bywa, że brakuje jej okresowo. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Oddając jedną jednostkę krwi (450 ml), ratujesz życie aż trzech osób. Oddając krew 4 lub 6 razy do roku, możesz uratować nawet 24 osoby!

Kto może oddawać krew

Możesz oddać krew, jeśli:

  • masz od 18 do 65 lat
  • ważysz więcej niż 50 kg
  • Twój stan zdrowia odpowiada niezbędnym wymaganiom zdrowotnym (np. nie masz oznak przeziębienia, nie bierzesz żadnych leków)
  • w ostatnich 6 miesiącach nie wykonano Ci akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano Ci żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii)
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie leczono Cię krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Około dwie godziny przed oddaniem krwi zjedz lekki, niskotłuszczowy posiłek. W dniu oddania krwi oraz w dniu poprzedzającym nie spożywaj alkoholu. Pół godziny przed oddaniem nie pal papierosów.

Gdzie oddać krew

Krew można oddać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie całej Polski. W Szczecinie krew oddamy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa:

al. Wojska Polskiego 80/82
70-482 Szczecin
tel. (91) 424 36 00
www.krwiodawstwo.szczecin.pl

Czy oddawanie krwi jest bezpieczne

Oddawanie krwi, nawet w czasie pandemii, jest bezpieczne. Nie musisz się obawiać. Do pobierania krwi i próbek do badań stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku. Nie grozi Ci więc zakażenie czynnikami chorobotwórczymi przenoszonymi przez krew. Oddawanie krwi nie szkodzi również zdrowiu. Lekarz ocenia Twój stan przed oddaniem krwi. Wypełniasz także ankietę, w której odpowiadasz na pytania dotyczące swojego stanu zdrowia. Jeśli lekarz zauważy ryzyko, że oddanie krwi może spowodować u Ciebie jakiekolwiek niedogodności, wówczas czasowo lub na stałe dyskwalifikuje Cię.

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną wprowadzono dodatkowe zasady bezpieczeństwa:

  • zaleca się zgłaszanie do oddania krwi bez osób towarzyszących
  • dawcy zachowują niezbędny odstęp, oczekując na oddanie krwi
  • dawcy otrzymują maseczkę, rękawiczki i jednorazowy długopis.

Źródło: gov.pl
Źródło fotografii: gov.pl