Z lotniska z Bassingbourn (Cambridgeshire, Wielka Brytania) 21 czerwca 1944 w ostatnią misję wystartował B-17 oznaczony jako 44-6117. Misja Berlin. Nie powrócił z misji.

Lotnisko Wosjskowe Royal Air Force Bassingbourn (RAF Bassingbourn) W czasie II wojny światowej baza lotnicza Królewskich Sił Powietrznych (RAF) a następnie 8 Armii Powietrzenej Stanów Zjednoczonych. (USAAF). Z tego właśnie lotniska wystartował 44-6117.

B-17 mija wieżę kontrolną w Bassingbourn
1943 (© 91st Bomb Group, USAAF)
Boeing B-17 Flying Fortress – amerykański czterosilnikowy ciężki samolot bombowy dalekiego zasięgu, zaprojektowany i zbudowany w połowie lat 30. XX wieku w amerykańskim koncernie lotniczym Boeing Airplane Company.
B-17 „Latająca forteca”
Źródło: Gazeta Lubuska

Dowódcą 44-6117 był Robert O’Bannon resztę załogę tworzyli: drugi pilot Thomas Fitzgerald, nawigator Nathan Bartman, bombardier Arnold Ostwald, górny strzelec Irving E. Lewis, radiooperator Benjamin Goldman, dolny strzelec Herbert McCutchan, boczny strzelec Jose Fioretti oraz tylny strzelec Amos F. Estrada. Służyli w 332 Szwadronie Bombowym, 91 Grupie Bombowej, 8 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych.

Oznaczenie 91 Grupy Bombowej
Źródło: http://www.americanairmuseum.com
Oznaczenie 322 Szwadronu Bomobowego
Źródło: http://www.americanairmuseum.com

Ostatnia misja lotników amerykańskich z 44-6117 na zawsze spotla się z małą miejscowością pod Szczecinem – Stolcem (Stolzenburg). Właśnie owego 21 czerwca 1944 formacja bombowców B-17 została zaatakowana przez myśliwce Messerschmitt Bf.110G-4 w okolicy Rothenklempenow (obecne Niemcy). Właśnie w tym miejscu 44-6117 został trafiony, spadł później do Schlosssee (Jezioro Stolsko) w Stolzenburgu (dzisiejszy Stolec). Była to piąta i ostatnia misja bojowa.

Rejon zestrzelenia 44-6117
Źródło: http://maps.mapywig.org

Załoga zdołała wyskoczyć z samolotu na spadochronach. Atak mysliwca przeżyło 10 z 11 lotników. zginął tylko Sierżant Amos F. Estrada. Jak się przyjmuję zginął od kul pilota myśliwca, który go ostrzegał w momencie gdy ten opadał na spadochronie. Z relacji wynika, że miał wyskoczyć jako ostatni z samolotu z powodu nieszczęśliwego wypadku. Podczas skoku noga uwięzła mu we włazie. Zdążył wyswobodzić nogę (but został we włazie), nie zdążył jednak bezpiecznie dotrzeć na ziemię. Jako jedyny z całej załogi miał żonę i dzieci. Pozostała 10 była kawalerami. Ci, którzy przeżyli zostali osadzeni w obozach jenieckich. Wg świadków pozostałe załogi B-17 miały strącić myśliwiec, który ostrzelał 44-6117.

Amos F. Estrada został pochowany na cmentarzu Spanholtz w Ruhlow w Niemczech. Obecnie leży na Cmentarzu Wojskowym w Ardenach w Belgii.

But wraz z samym włazem, w którym utknął został wyciągnięty z dna jeziora. Obecnie znajduje się w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Szczątki 44-6117
Źródło: http://www.americanairmuseum.com
Messerschmitt Bf 110 – dwusilnikowy ciężki samolot myśliwski (wykorzystywany także jako samolot myśliwsko-bombowy) konstrukcji niemieckiej z okresu drugiej wojny światowej.
Meserschmitt Bf 110G-4
Źródło: http://acesflyinghigh.wordpress.com

Źródło:
1) http://www.americanairmuseum.com
2) http://wszczecinie.pl
3) http://gminadobra24.pl
4) wikipedia.pl