Ciurkadełko (niem. Worpitzky Quelle) – Niepozorne, a jak malownicze miejsce. Filuterna nazwa tego zachwycającego miejsca w pełni oddaje urok wypływającej z gruntu wody.

To miejsce ma także drugą równoprawną nazwę w przewodnikach, “Wyciek”. Lecz o ile bardziej dźwięczne i miłe skojarzenia oddaje nazwa Ciurkadełko! Tych którzy zapragną na własne oczy zobaczyć to kiedyś niezwykłe, obecnie zapomniane miejsce zapraszamy do odwiedzenia Ciurkadełka na szlaku. Poszukiwanie Ciurkadełka można rozpocząć w Zdrojach na ul. Mącznej obok Szpitala. Idąc szlakiem niebieskim w kierunku płd. przechodzimy pod wiaduktem. Dalej do szlaku niebieskiego dołącza szlak zielony. Cały czas idąc Szwedzkim Brukiem podążamy szlakiem zielonym. Pozostawiamy wyraźnie skręcajacy w lewo szlak czerwony i po około 50 metrach po lewej stronie naszym oczom powinny ukazać się zakole strumienia oraz schody – jedyna pozostałość po istniejącej kiedyś pięknej zabudowie tego miejsca.

Ciurkadełko – źródło i ciek w północno-zachodniej Polsce, prawy dopływ Chojnówki. Płynie przez środkową część Puszczy Bukowej.

Źródło: własne
źródło fotografii: własne
Wpis ze strony www.puszcza-bukowa.cba.pl

Dawid Klich | 23.12.2014 | Historia