Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie

Zapraszamy osoby od 65 roku życia zamieszkałe na terenie naszej gminy do skorzystania z oferty szczepień ochronnych przeciwko grypie.

Przypominamy, iż szczepienia dla mieszkańców są bezpłatne, finansowane z budżetu Gminy Dobra w ramach realizacji Gminnego Programu Zdrowotnego na 2022 r.

Zaszczepić można się w niepublicznych placówkach medycznych działających na terenie Gminy Dobra:

  • Przychodnia Medycyny Rodzinnej GÓRNA w Bezrzeczu, ul. Górna 18b, tel. 91 818 20 10
  • NZOZ Centrum Medyczne AGMED w Mierzynie, ul. Grafitowa 4, tel. 91 483 38 08
  • NZOZ Centrum Medyczne AGMED filia w Dobrej, ul. Graniczna 24a, tel. 91 311 33 01

Mieszkańcy gminy niezadeklarowani w wyżej wymienionych placówkach mogą być zaszczepieni po okazaniu zaświadczenia od lekarza rodzinnego o dobrym stanie zdrowia. Ważność zaświadczenia to tylko 24 godziny i tylko w tym czasie pacjent może być poddany szczepieniu.

Zakażenie wirusem grypy wiąże się ze szczególnym niebezpieczeństwem dla pacjentów z grup ryzyka: dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Grypa może prowadzić do wielonarządowych powikłań groźnych dla zdrowia i życia. Do najczęstszych z nich należą: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego oraz niewydolność oddechowa. Jest to wirusowa choroba zakaźna układu oddechowego, która przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową, gdy osoba chora mówi, kaszle, kicha. Największa liczba zachorowań występuje w okresie jesienno-zimowym. Szczyt epidemii grypy w Polsce przypada między styczniem a kwietniem. Najskuteczniejszym sposobem ochrony jest szczepienie przeciwko grypie. Szczepienia zapobiegają chorobie i jej powikłaniom, zmniejszają liczbę hospitalizacji z powodu zakażeń układu oddechowego, zaburzeń krążenia i niedokrwiennych udarów mózgu.

Zapraszamy do skorzystania z tej oferty profilaktyki zdrowotnej.

Źródło: Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrej