Vitor Gazimba nowym asystentem

Vitor Gazimba podpisał kontrakt z Pogonią Szczecin. Portugalski szkoleniowiec będzie pełnił rolę asystenta trenera Jensa Gustafssona w sztabie Dumy Pomorza.

Vitor Hugo Brito Gazimba, bo tak brzmi pełne imię i nazwisko nowego członka sztabu szkoleniowego Pogoni Szczecin, przyszedł na świat 1 października 1987 roku w niewielkiej portugalskiej miejscowości Vila Viçosa. Przez większość życia mieszkał jednak w Lizbonie –  tam też rozpoczynał przygodę ze sportem i zaraził się miłością do futbolu. W rodzimym kraju przez kilka lat studiował „nauki o sporcie”, po czym przeniósł się do Norwegii, gdzie w 2014 roku otrzymał szansę pracy w strukturach klubu Strømsgodset Toppfotball. 

W Strømsgodset Toppfotball spędził pięć sezonów. 16 stycznia 2019 roku dostał propozycję objęcia posady pierwszego trenera w innym norweskim klubie, Kongsvinger IL Toppfotball. Drużynę poprowadził w 36 spotkaniach – pod jego wodzą zespół wygrał 18 spotkań, 14 przegrał, a 4 zremisował, notując przy tym niezłą średnią 1,61 punktów zdobytych na mecz. Z klubem rozstał się w grudniu 2019 roku.

Następnie rozpoczął się szwedzki rozdział w karierze Gazimby. W styczniu 2020 roku Portugalczyk otrzymał propozycję pracy w charakterze asystenta trenera Axela Kjälla w drużynie dwukrotnych wicemistrzów Szwecji i zdobywców krajowego pucharu, Örebro SK. U boku Kjälla pracował przez rok, po czym odszedł z klubu. Pozostawił w nim jednak po sobie doskonałe wrażenie, dzięki czemu sześć miesięcy później, w czerwcu 2021 roku, zaproponowano mu przejęcie schedy po Kjällu i poprowadzenie zespołu w roli pierwszego szkoleniowca. 

Szkoleniowcem Orebro SK był do października ubiegłego roku. Drużyna pod jego wodzą odniosła 3 zwycięstwa, a także zanotowała 3 remisy i 8 porażek. Podczas swojej pracy w Szwecji, Gazimba miał okazję osobiście poznać się z nowym trenerem Pogoni Szczecin, Jensem Gustafssonem. Dotąd jednak obaj szkoleniowcy nie mieli szansy razem współpracować. 

Vitor jest wyborem trenera Jensa, pod którym oczywiście się podpisujemy.  To młody szkoleniowiec, ale już doświadczony, mający za sobą pracę w krajach skandynawskich. Wierzę w to, że ten miks wiedzy i doświadczeń szwedzko-polsko-portugalskich pozwoli pracować drużynie na wysokim poziomie.

 Dariusz Adamczuk, dyrektor pionu sportowego Pogoni Szczecin 

Portugalski szkoleniowiec posiada licencję UEFA A. Swoją współpracę z pierwszą drużyną Portowców rozpocznie już od 15 czerwca. 

Witamy na pokładzie, trenerze!

Vítor Gazimba
Wiek: 34 lata (ur. 1 października 1987)
Dotychczas prowadzone zespoły (w roli I trenera): Kongsvinger (2019), Orebro (2021)
Bilans prowadzonych meczów ogółem (w roli I trenera): 22 wygrane, 8 remisów, 23 porażki
Praca w charakterze asystenta: Strömsgodset IF II (2014-18), Orebro (2020)

Źródło: Pogoń Szczecin