Festiwal Filmów Afrykańskich „AfryKamera”

W dniach 3-9 czerwca zapraszamy do Kina Zamek w Szczecinie na replikę Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera. W programie znajdzie się aż 12 propozycji, w tym 6 filmów fabularnych, 4 pełnometrażowe dokumenty i 2 bloki filmów krótkometrażowych.

Zdecydowana większość filmów zostanie pokazana po raz pierwszy na dużym ekranie w Szczecinie. AfryKamera to największe wydarzenie kulturalne w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone Afryce.

Kino afrykańskie jest tak samo niejednolite jak cały kontynent. To ponad 50 krajów i kilka tysięcy języków, bogactwo historii i różne dzieje. Sami jako AfryKamera cały czas odkrywamy Afrykę i coraz bardziej doceniamy jej różnorodność oraz bogactwo

Przemysław Stępień, dyrektor festiwalu.

Do Kina Zamek trafią wybrane filmy 16. edycji festiwalu, które zabiorą widzów w podróż po całym kontynencie. O północnej części Afryki opowiada rozgrywający się w Tunezji „Syn” Mehdiego M. Barsaoui, którego postawieni w dramatycznej sytuacji bohaterowie mierzą się z surowym, lokalnym prawem. W głąb kontynentu przenosi widzów „Lingui” Mahamat-Saleh Haroun – prezentowana w Cannes opowieść o kobiecej solidarności i determinacji oraz walce o godność w brutalnej, patriarchalnej rzeczywistości. Środkowoafrykański film „Makongo. Gąsienice” Elvisa Sabina Ngaïbinoto to znakomicie sfilmowany portret ukrytej wśród przyrody społeczności. Jej członkowie mają jedno marzenie: wysłać dzieci ze swego plemienia do prawdziwej szkoły. Jest to jednak trudne, zwłaszcza, że ich jedynym środkiem płatniczym są gąsienice (makongo), będące lokalnym przysmakiem. Na południowym krańcu Afryki osadzona jest akcja obsypanego nagrodami filmu „Moffie” Olivera Hermanusa, opowiadającego o operacji militarnej z lat. 80. Bierze w niej udział młody Nicholas, który w trakcie służby zaczyna odkrywać tożsamość seksualną, tak sprzeczną z obowiązującymi normami. To tylko część z propozycji filmowych przygotowanych przez organizatorów wydarzenia.

PROGRAM:
3 czerwca (piątek), godzina 17:30
LIYANA

3 czerwca (piątek), godzina 19:30
MOFFIE

4 czerwca (sobota), godzina 17:30
MAKONGO: GĄSIENICE

4 czerwca (sobota), godzina 19:30
SYN

5 czerwca (niedziela), godzina 17:30
NOFINOFY

5 czerwca (niedziela), godzina 19:30
ŚPIĄCY MURZYN

7 czerwca (wtorek), godzina 17:00
AFRYKA W RUCHU – BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

7 czerwca (wtorek), godzina 19:30
UMRZESZ, MAJĄC 20 LAT

8 czerwca (środa), godzina 17:30
LINGUI

8 czerwca (środa), godzina 19:30
LALKA

9 czerwca (czwartek), godzina 17:00
AFROSZORTY – BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

9 czerwca (czwartek), godzina 19:30
TĘSKONTA

Źródło: Zamek Książąt Pomorskich
Źródło fotografii: Zamek Książąt Pomorskich