16. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie

16. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie już 14 maja 2022 roku. Zapraszamy między 18.00 a 24.00 (z wyjątkami).
13 MUZ

W Domu Kultury „13 Muz” w ramach Europejskiej Nocy Muzeów będzie można zwiedzić trzy galerie, w tym jedną dla najmłodszych odbiorców sztuki:

– Galeria Foyer: „Malarstwo uczniów klas III” Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie / Wystawa czynna w godz. 18:00-23:00.

– Galeria Jedna Druga: Łukasz Surowiec – Wszystko czego Ci trzeba / Wystawa czynna w godz. 18:00-23:00.

– Galeria Tworzę się: „Emocje na miarę!” / Wystawa czynna w godz. 18:00-20:30. W Galerii Tworzę się odbędą się także oprowadzania po wystawie: 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00.

Wstęp na wszystkie wystawy: bezpłatny.

Szczegółowe opisy poszczególnych wystaw znajdują się naszej stronie internetowej: www.13muz.eu.

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Galeria 11

pl. Żołnierza Polskiego 11/1, godziny otwarcia 16:00-21:00

Jako Galeria 111 opracowaliśmy i wydaliśmy 10 grafik z cyklu „Szczecin – Port i Rzeka” na podstawie obrazów autorstwa szczecińskiego artysty Macieja Woltmana.

Prace zostały wydane w bardzo ciekawej technice graficznej – giclée. Ich nakład jest limitowany, a zgodność grafik z oryginałem potwierdza specjalny certyfikat z hologramem oraz sygnaturą twórcy.

Galeria 111, pl. Żołnierza Polskiego 11/1, godziny otwarcia 16.00–21.00

Możemy obserwować renesans zainteresowania ideą miasta związanego nierozerwalnie z rzeką i z portem. Szczecin wraca do swoich korzeni, czyli do wizerunku, który wciąż funkcjonuje w pamięci i w doświadczeniu jego mieszkańców, w tym również – w twórczości (lokalnych) artystów.Jest to powrót do twórczych tradycji sięgających w istocie czasów niemieckich, pruskich i dalej – do okresu Gryfitów oraz, wcześniej, Słowian. Tylko w ostatnich stuleciach nadodrzański Szczecin portretowali twórcy tacy jak Hans Hartig, Eugen Dekkert, Fritz Modrow. Uznaje się ich dziś za miejskich i marynistycznych klasyków, ale znaleźli przecież po wielu latach godnych następców. Chcemy odnowić i ożywić cenną tradycję szczecińskiego malarstwa (marynistycznego). Kolejne wydawane przez nas teczki zawierają limitowane serie malarskie i graficzne przygotowane w technice giclée. Przedstawiają współczesne miasto sportretowane przez (lokalnych) twórców – miasto przetworzone przez ich doświadczenie i biografię, ale także miasto osadzone w artystycznej historii Odry i Zalewu Szczecińskiego.

ul. Mickiewicza 16a, godziny otwarcia 18:00-22:00

Instytut Nauk o Morzu i Środowisku US
Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych US, 

Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów serdecznie zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw. Nasi goście będą mieli wyśmienitą okazję by zapoznać się z barwnym i przebogatym światem minerałów, skał oraz prehistorycznych kreatur „zaklętych w kamieniu”, czyli skamieniałości.

Na zwiedzających czeka również nie lada atrakcja w postaci nowej wystawy okazów z kolekcji śp. Beaty Zielińskiej, znanej szczecińskiej kolekcjonerki. A jest co zobaczyć! Podziwiać będzie można m.in. przepiękne agaty, jaspisy, kalcyty oraz wiele innych mineralnych cudów natury. 

Ponadto będzie można zapoznać się z historią geologiczną regionu Morza Bałtyckiego, czy też zobaczyć słynne kule szczecińskie i dowiedzieć się, kiedy i w jakim środowisku powstawały oraz dlaczego noszą taka nazwę.

Jeśli zastanawiacie się gdzie pojechać na wakacje to decyzję tę będziecie mogli podjąć po obejrzeniu wystawy Życie mórz i oceanów. Kto wie, może różnokształtne i niesamowicie kolorowe muszle ślimaków tropikalnych szepną Wam do ucha, gdzie znajduje się najpiękniejsza i najdogodniejsza plaża do wypoczynku?

Zwiedzającym udostępnione będą również stanowiska multimedialne i interaktywne, np. gra edukacyjna „Wybrane surowce Polski”, fotoplastykon ze zdjęciami minerałów w 3D, a także jedyna w swoim rodzaju gablotka z minerałami fluorescencyjnymi. W ofercie jest także możliwość obejrzenia pod binokularami próbek piasków plażowych oraz pustynnych niemal z całego globu ziemskiego. 

Za pośrednictwem mikroskopu biologicznego oraz mikroskopu polaryzacyjnego, będzie można także podglądnąć świat mikroorganizmów oraz szczegółowo przyjrzeć się budowie skał krystalicznych.

Z kolei miłośników programów o tematyce przyrodniczo-geologicznej zapraszamy do sali projekcyjnej na pokazy filmowe.

ul. Koński Kierat 17/1, godziny otwarcia 18.00 – 22.00

Ona widzi to, czego On nie dostrzega / finisaż 

Artystki: Agata Nowosielska, Halina Nowicka, Mariola Landowska, Agata Przyżycka, Anna Reinert, Kaja Solecka, Marta Wawrzynowicz, Katarzyna Zwolińska.

W sztuce zawsze odbija się duch epoki. Widać w niej także zmiany postępujące w świadomości człowieka każdego czasu. Jego niepokoje, pragnienia, oczekiwania, duchowy i intelektualny rozwój. Idziemy po drodze, która – jak pisał Konstanty Ildefons Gałczyński – pędzi z nami bez wytchnienia. W takiej sytuacji łatwo coś przeoczyć, patrzeć, ale nie dostrzegać, widzieć, ale nie rozumieć. Proponujemy zwrócić się do sztuki, bo Ona widzi to, czego człowiek nie dostrzega.

Zapraszamy do Open Gallery w godz. 18.00–22.00 na wystawę malarstwa uznanych artystek reprezentujących różne nurty sztuki współczesnej.

Wały Chrobrego 3Liczba miejsc: 20. Zapisy (tylko dla osób z biletem na sobotni spektakl) telefoniczne lub mailowo:

91 489 23 23 / bow@wspolczesny.szczecin.pl.

Wyjątkowa propozycja przygotowana przez Teatr Współczesny w ramach tegorocznej Nocy Muzeów. Po spektaklu SPARTAKUS. Miłość w czasach zarazy zapraszamy na oprowadzanie z autorem scenografii, Danielem Rycharskim. Główna części scenografii spektaklu powstała z materiałów pozyskanych od rolników z kilku mazowieckich oraz zachodniopomorskich wsi, a w pracach nad jej elementami udział wzięło stowarzyszenie osób LGBT+ Lambda Szczecin oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze wsi Stobno. Obiekty rolnicze, setki ręcznie wykonanych, krepinowych kwiatów czy dożynkowe postaci chłopa i baby to tylko niektóre elementy scenerii, o powstaniu których opowie Rycharski.

Daniel Rycharski (ur. 1986) – artysta, aktywista, twórca obiektów i działań w przestrzeni publicznej, wykładowca związany z Akademią Sztuki w Szczecinie. Laureat Paszportu Polityki w kategorii Sztuki Wizualne za rok 2016. Związany artystycznie z Kurówkiem i regionem sierpeckim, gdzie rozwija autorskie strategie współpracy z lokalną społecznością. Swoją praktykę artystyczną postrzega jako rodzaj aktywizmu na rzecz osób LGBT oraz refleksję nad współczesną formą duchowości i religijności. Jego wystawa indywidualna Strachy stała się jedną z najważniejszych wypowiedzi artystycznych ostatnich lat. 

ul. Wyszyńskiego 14 (oficyna II piętro), godziny otwarcia 18:00-22:00

Elias Tobares, Onírico

Prezentacja rysunków, malarstwa i instalacji w otwartej pracowni Eliasa Tobaresa, argentyńskiego artysty, od 8 lat związanego ze Szczecinem.

Wszystkie prace powstały w Szczecinie na przestrzeni ostatnich 4 lat.

ul. Korsarzy 34, godziny otwarcia 18.00 – 24.00

Podróż do przeszłości
Wizyta w Zamku przeniesie widzów w świat dawnego Pomorza – z najsłynniejszą szczecińską czarownicą Sydonią von Borck, rycerzami, legendami, obrzędami, najznamienitszymi książęcymi dworzanami oraz rzemieślnikami.

Od godziny 18.00 do 24.00 będzie możliwe bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw stałych i czasowych. Dostępne będą: Cela Czarownic, Zbrojownia, Szczecińskie historie prawdziwe i zmyślone, Gabinet Lubinusa, Rajskie Owoce, Na pańskich stołach i w kredensach, Kabinet 2.0. Czynny będzie sklepik muzealny z zamkowymi wydawnictwami (dostępnymi w okazyjnych cenach). O każdej pełnej godzinie pojawią się także rajskie jabłuszka biblijnego węża.

 Między godziną 18.00 a 20.00 oraz 22.00 a 24.00 można będzie wykonać pamiątkowe historyczne selfie, w trzech postaciach – dworskiej, rycerskiej i magicznej.

Od godziny 18.00 do 21.00 bezpłatnie udostępniona zostanie także najwyższa zamkowa galeria – na wieży kościoła zamkowego.

ul. Śląska 53, godziny otwarcia 18:00-22:00

Jedną z najcenniejszych wartości sztuki jest jej moc przenoszenia odbiorcy w mentalnie innywymiar. Mam nadzieję, że dzięki wystawie malarstwa Małgorzaty Lazarek Myśli Zapętlone będziecie mieli Państwo okazję choć na moment oderwać się od codzienności, zanurzyć wzrok i tytułowo »zapętlić myśli« wokół prezentowanych obrazów. Ich wielopłaszczyznowość objawia się nie tylko w samej formie, przenikających się warstwach rysunku i malarstwa, ale również w bogatej treści, pozbawionej ustanowionych symboli, dzięki czemu pole interpretacji każdego z dzieł jest obszerne i zależne od indywidualnych doświadczeń widza.

Jolanta Szczepańska-Andrzejewska, ArtGalle

Jestem typem umiarkowanego, sentymentalnego zbieracza. Zbieram na pamiątkę, zbieram bo urzeka, zbieram bo mi się kojarzy dobrze. Ten stan ma także przełożenie na moją twórczość – zlepiam emocje, wspomnienia, zdarzenia – zapętlam myśli. Nie chodzi o to, że mam za dużo przedmiotów, że maluję różne luźno zebrane rzeczy, ale o to, że są one intymnym zapisem czasu minionego – emocji które były. To archiwum pamięci, które bezustannie przetwarzam i przelewam na płótno lub papier. Przenikające się wspomnienia to ważny element mojej twórczości, którą charakteryzuje estetyka pozornego chaosu./su_quote]

Małgorzata Lazarek, artystka

ul . Świętego Ducha 4, godziny otwracia 11.00 - 24.00.

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie jest na co dzień otwarta dla publiczności najdłużej spośród wystawienniczych instytucji w mieście: w piątki i soboty do 21.00, a w pozostałe dni tygodnia do 19.00. Stali bywalcy wiedzą, że wydarzenia w TRAFO czasami przeciągają się do późnej nocy bez specjalnej okazji czy święta. Powodami do spotkań są sztuka i publiczność. Na Noc Muzeów patrzymy więc z przymrużeniem oka, jako na ludyczną atrakcję. Sugerujemy doświadczanie sztuki każdego dnia. W końcu najlepiej oglądać ją samemu, a nie grupowo, tak jak ogląda się film czy czyta książkę. Podczas Nocy Muzeów jesteśmy jak zwykle otwarci dla publiczności do północy. Przybywajcie!

Aktualnie możecie zobaczyć u nas międzynarodową wystawę Pierwsze miejsce w tabeli?. Ekspozycja, prezentowana w przestrzeni całego budynku, podejmuje temat futbolu i jego społeczno-kulturowych.
Więcej informacji: KLIK

Nie przegapcie Witryn Pokojowych na fasadzie budynku sąsiadującego z TRAFO. Można w nich oglądać zdjęcia z wtargnięcia aktywistek Pussy Riot na stadion w Moskwie podczas Finału Mistrzostw Świata FIFA Russia 2018. 
Więcej informacji: KLIK

Zapraszamy do TRAFO Books & Coffee – naszej księgarnio-kawiarni z ambitnymi książkami o sztuce i filozofii. Znajdziecie tam również dobrą kawę, przekąski, zimne piwo i niezłe wino, które można skonsumować w klimatycznym ogródku przed budynkiem.

 

Poza TRAFO możecie dodatkowo zobaczyć nasze wystawy:
Natalia Romik Kryjówki. Architektura przetrwania – do 17 lipca w warszawskiej Zachęcie, a od 4 sierpnia do 6 listopada w TRAFO
Dlaczegóżby ludzie nie mieli pokazywać kilku profilów jednocześnie? – do 21 maja w Galerii Poziom 4 Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie 

ul. Tadeusza Apolinarego Wendy 10, godziny otwarcia: Iluminacja: 21.00 -24.00,z wiedzanie: 21.00 - 23.00 (wyłącznie zgłoszenia) 

Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów nasz obiekt rozświetli iluminacja, której czas emisji zostanie specjalnie przedłużony do północy. Jednocześnie od godziny 21.00 do 24.00 będzie można zwiedzać obiekt. W związku z tym, że budynek jest terenem budowy, uczestników będą obowiązywały specjalne zasady bezpieczeństwa. Korzystając z okazji, że uczestnicy będą musieli nosić kaski proponujemy, by przynieśli swoje latarki czołówki, które umieszczą na kaskach.  

Nasi przewodnicy – specjaliści MCN opowiedzą, co będzie się mieściło w poszczególnych pomieszczeniach. Trasa zwiedzania obejmie między innymi miejsca, w których zainstalowana będzie wystawa stała, składająca się z ponad 200 eksponatów interaktywnych, planetarium, pomieszczenia pracowni naukowo-edukacyjnych oraz wejście na najwyższy poziom budynku – taras, skąd podziwiać można nocną panoramę Szczecina, Wały Chrobrego, marinę i port.

Zwiedzanie MCN odbywać się będzie w grupach dziesięcioosobowych zgodnie z regulaminem zwiedzania zatwierdzonym przez firmę ERBUD, przepisami BHP (kaski ochronne, kamizelki). Budynek MCN mogą odwiedzić osoby pełnoletnie, które wyślą zgłoszenie na maila: biuro@centrumnauki.eu wraz z informacją, w jakich godzinach chcą zwiedzać Centrum (od godz. 21.00 do 23.00). Zgłoszenia przyjmowane będą do poniedziałku 11 maja (do godz. 15.00). Z powodów organizacyjnych ilość grup jest ograniczona, zatem o udziale w zwiedzaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

ul. Niemierzyńska 18a, godziny otwarcia 18.00–24.00

Podczas Nocy Muzeów po raz pierwszy zostanie pokazana kolekcja samochodów Stoewer. Muzeum Techniki i Komunikacji posiada osiem tych szczecińskich aut – najstarsze wyprodukowano w 1913, najmłodsze w 1939 r. Najstarszy Stoewer – C2 pochodzi z 1913 r.

Liczba gości, którzy mogą jednocześnie przebywać w muzeum, jest ograniczona ze względu na remont sal bocznych. 

 pl. Orła Białego 2, godziny otwarcia 18.00–23.00

Biotekton – Konstatacje | Tomasz Matusewicz 
Galeria R+

Wystawa prezentuje autorską analizę i prezentację ewolucji projektu: Kinetycznej Struktury Światła – Biotektonu. Realizacja projektu odbyła się w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu 2021. Biotekton Matusewicza można formalnie określić jako kinetyczny witraż, ścianę mobilną albo scenograficzną kurtynę światła. Artysta swoją realizacją/interwencją spaja strukturę architektoniczną z jej użytkownikami: tancerzami, pracownikami teatru i widzami. Podczas wystawy prezentowany będzie również film pt.: ATOMY– Performans inaugurujący witraż „Biotekton” w Polskim Teatrze Tańca.

Tomasz Matusewicz dr hab. prof. PP. 
Studiował malarstwo i rzeźbę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (ob. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Debiutował w 1993 r. na wystawie Nowe Pokolenie w Sztuce Polskiej. Idee poza Ideologią w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. 
Doktorat w 2003 na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych, ASP w Poznaniu.
Habilitacja w 2013 na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych, UAP w Poznaniu.
Od 2000 r. pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej w Katedrze Rysunku, Malarstwa, Rzeźby i Sztuk Wizualnych. Od 2015 r. prowadzi przedmiot Kody kulturowe w budownictwie dla doktorantów na Wydziale Budownictwa i Ochrony Środowiska. Od 2019 r. Przewodniczący Komisji Urbanistyki, Planowania Przestrzennego i Architektury PAN Oddział w Poznaniu.
Realizuje się w zakresie obiektów malarskich, malarstwa sztalugowego, architektury, w tym projektów wnętrz. Jest autorem instalacji, obiektów i rzeźb wpisanych w architekturę i otoczenie. Prowadzi również działania interaktywne z pogranicza scenografii i intermediów.
Brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. 

Pokrzywnice / Nettlebrides | Liliana Zeic
Zona Sztuki Aktualnej 

W poszukiwaniu bezpieczeństwa dla queerowego ciała Liliana Zeic sięga do świata roślin, które stają się przewodniczkami jej opowieści. Pokrzywy okazują się giętkim pełnym wdzięku ornamentem, mają chroniącą moc, ale też siłę emancypacji. Nie ma tu normatywności, wszystko znajduje swoją formę i słuszność, nawet jabłka na dębach. Narośle i skazy stają się symbolem przekuwania czegoś niechcianego w kluczowe. 
W jej pracy z delikatnymi tkankami drewna, opracowywaniem ich powierzchni, w komponowaniu ze sobą drobnych, ale też kruchych elementów, jest dużo czułości. Podwójnej: dla dotykanej materii, ale też tej dla siebie samej. Rytmiczne, powtarzalne czynności koją, jak mantra. Znikają powidoki niełatwych wspomnień ze stolarni rodziców.
Zapachy politury i struktury fornirów Zeic odkrywa dla siebie i przekłada na kompozycje mówiące o intymności i wyzwoleniu przez radykalną bliskość. Buduje wizualny kodeks przetwarzania traumy poprzez oswajanie praktyk seksualnych, jakby układała zielnik. 
Sięga też po włókno z pokrzywy, jest ono bardzo mocne, a jednocześnie delikatne. Ta dwuznaczność ziół o oczyszczających właściwościach, które traktowane są jak chwasty sięga aż baśni słowiańskich, gdzie seks pozamałżeński nazywano „skakaniem w pokrzywy”, a pozamałżeńskie dziecko „znajdą z pokrzyw”, urodzoną przez „pokrzywnicę”. Określenie to wcale jednak nie musiało oznaczać potępienia przez społeczność. Równie dobrze mogło wyrażać ukryte uznanie dla odwagi podejmowania ryzyka w imię instynktu, intuicji, wolności. Zeic przechwytuje to pojęcie stwarzając miejsce dla zachwytu nad tym, co nienormatywne i co na granicy/poza granicami społecznego przyzwolenia.

Liliana Zeic (dawniej Liliana Piskorska) – rocznik 1988, artystka wizualna, doktora sztuk pięknych, queerowa feministka.

W swojej praktyce artystycznej analizuje problematykę społeczną z perspektywy radykalnej wrażliwości, zajmuje się tematem queerowości i nieheteronormatywności oraz czerpie ze swoich doświadczeń wychowywania w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Pracuje z wideo, fotografią, obiektem oraz tekstem tworząc intermedialne i performatywne projekty oparte na badaniach artystycznych. Pod nazwiskiem Zeic tworzy od lutego 2020 roku.

Finalistka Forecast Forum w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie w 2017 roku. Laureatka nagrody publiczności: Spojrzenia 2019: Nagroda Deutsche Bank. Laureatka OP YOUNG 2020, w tym samym roku nominowana do nagrody WARTO. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych (m.in. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Współczesne Wrocław, Galeria Miejska Arsenał).

Obiekt Kreatywny Tu Centrum.Szczecin, ul. Królowej Jadwigi 2
Godziny otwarcia: 14.00–20.00

– Witryna – REWERS – Aleksandry Demianiuk (otwarcie o godzinie 18:30

– Zwiedzanie Obiektu i Kolekcji Sztuki Jadwigi,

– Spotkanie z Twórcami – Napoje i Ciasta

– Scenografia typowego szczecińskiego warsztatu z mieszkaniem rzemieślnika oraz punkt informacyjny, dotyczący nadchodzącego TYGODNIA OTWARTEJ SZTUKI, który odbędzie się w dniach 23–29.05.2022

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, pl. Solidarności 1
Wystawy w godzinach: 18.00-24.00

MNS–CDP proponuje działania dodatkowe – warsztaty – w dwóch przestrzeniach: na pl. Solidarności i w sali edukacyjnej/magazynie otwartym.

Sala edukacyjna/magazyn otwarty: 
W sali edukacyjnej zostaną przygotowane trzy stacje z różnymi zabawami i zadaniami, w których będą mogli wziąć udział rodzice z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. 

Stacje:
I. rozsypanka – sensoplastyka: możliwość wybrania sobie dwóch form zabawy ryżem i tapioką. Jedną będzie lepienie z ugotowanego (przestudzonego) kolorowego ryżu i tapioki. Drugą przesypywanie suchego kolorowego ryżu i tapioki przez różne sitka, miseczki pojemniki, 
II. wyklejanka: wyklejanie wybranych rysunków kulkami z bibuły lub plasteliną. Opcją alternatywną będzie tworzenie figurek z plasteliny, modeliny,
III. stacja (budownicza): wspólne budować domu dla zabawek – zwierzątek. 

Plac Solidarności: 
Na pl. Solidarności zostaną przygotowane trzy stacje:
I. malowanie twarzy uczestnikom zabawy,
II. rysowanie kolorową kredą odpowiedzi na pytanie „Co to jest szczęście?”,
III. wypełnianie kolorowanek kredkami przy stolikach.

AKTUALNE WYSTAWY: 

Budynek MNS-CDP: 
- wystawa stała "Miasto sprzeciwu – miasto protestu"
- interwencja w wystawę stałą: „Skarby czasu zarazy” 
- wystawa czasowa „Wędrówką jedną życie jest człowieka” (sala edukacyjna/magazyn otwarty)

Wystawy plenerowe na pl. Solidarności:
- „Armia Krajowa – największa podziemna armia świata”
- „Robotnicy przymusowi na Pomorzu Zachodnim” (pasaż przy Cafe Przełomy)

Wystawa poza siedzibą muzeum - Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba w Szczecinie:
- „Operacja papież”

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27
Wystawy czynne od 18.00 do 24.00
Pokaz tańców barokowych: 19.00

Na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych przy Staromłyńskiej 27 wystąpi grupa miłośników kultury barokowej METRUM. Pokaz rozpocznie się o godzinie 19.00, zespół opowie o sobie, a następnie zatańczy trzy tańce barokowe. Następnie każdy będzie miał okazję przyjrzeć się z bliska ich przepięknym strojom i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z członkami grupy.

METRUM, czyli Muzyka, Edukacja, Taniec, Rekonstrukcja, Ubiór, Marzenia. Miłośnicy kultury barokowej ze Szczecina.

Jesteśmy grupą przyjaciół, których połączyła wspólna pasja – kultura XVIII wieku. Chcemy zarażać innych miłością do tych niezwykłych czasów, wspólnie organizować integracyjne stylowe wydarzenia oraz zachęcać do współpracy. Wśród nas są muzycy, tancerze, historycy, językoznawcy, miłośnicy sztuki, a także znawcy sztuki krawieckiej, szewskiej, fryzjerskiej oraz fotograficznej. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą powiększyć grono szczecińskich entuzjastów kultury epoki baroku.

AKTUALNE WYSTAWY: 
Wystawy stałe:
- Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci
- Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku
- Stare srebra

Lapidarium na dziedzińcu 

Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
Wystawy: 18.00 -24.00
Pozostałe wydarzenie według poniższego zestawienia.

„Zrób sobie selfie z królem” 
W 2017 roku do Muzeum Narodowego w Szczecinie trafiło 5 figur wielkości naturalnej, przedstawiających władcę lokalnego wodzostwa z Kamerunu wraz ze świtą. Figury poddane zostały konserwacji i pokazane zostaną podczas Nocy Muzeów w przestrzeni wystawy „W afrykańskiej wiosce”.

„Do czego służył ten przedmiot?”
Podczas Nocy Muzeów Dział Etnografii Pomorza serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w zabawie, która będzie polegała na odgadnięciu przeznaczenia prezentowanego obiektu muzealnego.

Prosimy przypatrzeć się prezentowanemu przedmiotowi i spróbować zgadnąć, jaką funkcję niegdyś on pełnił. Propozycję prosimy napisać na karteczce i przykleić do tablicy. Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie prosimy o napisanie z tyłu karteczki numeru telefonu. Konkurs odbędzie się w godzinach 18.00–22.00. Wśród osób, które trafnie odgadną funkcję przedmiotu oraz wśród autorów najoryginalniejszej odpowiedzi rozlosujemy upominki.

godz. 18.00
Koncert uczestników Zachodniopomorskiego Forum Artystycznego
Sala konferencyjna

Zapraszamy na wyjątkową noc, która rozpocznie się koncertem uczestników Zachodniopomorskiego Forum Artystycznego 2022. Młodzież tradycyjnie otworzy nasze serca i podwoje Muzeum Narodowego w Szczecinie. Koncert przygotowała i poprowadzi  dyrektor artystyczna ZFA dr Malgorzata Wieland. Przy fortepianie młodym adeptom sztuki będzie towarzyszyć mgr Irina Paliwoda. Młodzi artyści są uczniami Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie z klas śpiewu dr Małgorzaty Wieland i mgr Iwony Górewicz oraz klasy fortepianu mgr Leny Swiridenko, a także z  Akademii Sztuki, z klasy śpiewu dr Friederike Meinel.

Program koncertu:
Alicja Kondzioła:
C. Loewe, "Abendstunde Op. 130 m 3"
W.A. Mozart, Aria Despiny z opery "Cosi fan tutte"

Kateryna Lozinska
Aria Cherubina z opery "Le nozze di Figaro"

Jan Kropiewnicki
G.F. Mändel, Aria Simona z opery "Judas Maccabäus"

Zosia Paczkowska 
J.S. Bach, Aria "Mein Gläubiges Herze z Pfingstkantate"

Kacper Kazubek
A. Scarlatti, Aria "Gia il Sole"

Pola Kowalewska
Aria "Un moto di gioja"

Jakub Gadomski
G. Bononcini, "Per la gloria"

Julia Piątek
L. Różycki , "Aaa kotki dwa"

Ania Sharinkaya
M. Glinka, "Jakże smutno mi"

Igor Brzękała
W.A. Mozart, Aria szampańska z opery "Don Giovanni"

Kasia Ilczyszyn
E. Grieg, "Ich liebe dich"

Mikołaj Ciesielczyk
Serenada z opery "Don Giovanni"

Ada Stasiukiewicz
I. Kalman, czardasz Sylwii z operetki "Księżniczka Czardasza"

Zespół:
Szymon Bernaś-saksofon barytonowy
Mateusz Feledyn-puzon, Wiktor Butkiewicz-saksofon altowy
Hubert Stankiewicz-perkusja
Maciej Matias-trąbka
Filip Wilkowski- fortepian

godz. 18.00–21.00
Strefy edukacyjne dla dzieci na wystawie „Stettin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie” oraz „W afrykańskiej wiosce”
Zapraszamy dzieci i rodziców na chwilę oddechu w przestrzeni muzealnych wystaw. W strefach edukacyjnych zostały przygotowane materiały plastyczne dla dzieci nawiązujące do wystaw, na których się znajdują. Kolorowe materiały z pewnością zachęcą do wspólnej zabawy małych i dużych uczestników Nocy Muzeów.

W pierwszej strefie edukacyjnej "W pracowni malarza" przygotowaliśmy zadania i kolorowanki dotyczące  twórczości  znakomitego polskiego artysty Jacka Malczewskiego. Dzieci i rodzice będą mogli narysować autoportret, pejzaż, poznać technikę mieszania kolorów i pracownię Jacka Malczewskiego oraz narysować własne dzieło inspirowane obrazami mistrza. Kolorując, rozwijamy kreatywność i dokładność, a jeśli do tego wszystkiego dodamy jeszcze naukę nazwisk wybitnych malarzy oraz tytułów arcydzieł malarstwa, to mamy rozrywkę idealną. Stwórz swoje dzieło i daj się ponieść fantazji!

W drugiej strefie edukacyjnej „Afryka nie tylko dla Smyka” zostały przygotowane liczne kolorowanki, labirynty, uzupełnianki, rebusy i zagadki. Najmłodsi będą mogli przygotować maski zwierząt zamieszkujących Afrykę, poznać bohaterów afrykańskich bajek, wykonać do nich ilustracje, zaprojektować zagrodę ludu Lobi oraz domy i spichlerze ludu Somba. Na najodważniejszych będą czekały różne wzory afrykańskich masek. Zapraszamy do egzotycznego świata niesamowitych wzorów, kształtów i kolorów, który stanie się punktem odpoczynku, twórczej aktywności i inspiracją do fascynujących podróży.

W godzinach działania stref edukacyjnych pomocą będą służyć nasi fantastyczni wolontariusze: Karolina Sammel i Kosma Szczyrski.

godz. 20.0022.00
Prezentacja filmu „Tajemnice Działu Konserwacji” zrealizowanego w ramach projektu „Konserwatorskie Niebo”
sala konferencyjna

Film przybliża funkcjonowanie Muzeum od strony, która dla zwiedzającego nie jest na co dzień dostępna. Na ekranizacji zaprezentowanych zostało pięć pracowni konserwatorskich: Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Drewnianej, Pracownia Konserwacji Ceramiki Szkła i Kamienia, Pracownia Konserwacji Papieru, Pracownia Konserwacji Mebla i Broni oraz Pracownia Konserwacji Drewna i Metalu. W trakcie krótkiej filmowej wycieczki zobaczyć możemy, jak wyglądają poszczególne pracownie oraz kolejne etapy prac konserwatorskich. Relacja umożliwia również porównanie stanu obiektów trafiających do pracowni, z efektem końcowym prac konserwatorskich, widocznym na wystawach.

Od godz. 21.00 
Prezentacja ponad 100 fotografii wybranych z Archiwum Fotograficznego Działu Kultur Pozaeuropejskich. Fotografie wykonane zostały w latach 60. i 80. XX wieku w Ameryce Południowej, Afryce oraz w Nowej Gwinei przez uczestników wypraw indywidualnych oraz studenckich.

Na parterze gmachu przy Wałach Chrobrego stanie stoisko Fundacji Cztery Łapy pod Lasem.
Wolontariuszki Fundacji opowiedzą o jej działaniu i odpowiedzą na wszystkie pytania. Fundacja wystawi puszki, do których można będzie wrzucać datki na rzecz jej działalności. Serdecznie zachęcamy do przyłączenia się do zbiórki.

Fundacja Cztery Łapy pod Lasem
Pomoc kotom wolno żyjącym, adopcje, azyl dla kotów i zwierząt gospodarskich. W pięknym miejscu, w Wielgowie, kilka lat temu powstało przytulisko dla kotów wolno żyjących, które nie mają szans na dom. Wspólnie z rodziną i osobami o dobrym sercu Pani Magdalena Okoń nie szczędzi sił, aby podopieczni Fundacji byli zdrowi i mieli zapewnione bezpieczne schronienie. Obecnie w azylu przebywa kilkadziesiąt kotów, w tym spora grupa tych, przywiezionych z Ukrainy oraz kilka psów, kóz, ptaków i innych. Przytulisko powstało na terenie wydzierżawionym wraz ze starymi budynkami, które wyremontowała Pani Magda z mężem i przyjaciółmi Fundacji – osobami prywatnymi. Do tej pory powstały nowe budynki, ogrodzenie, a prace budowlane wciąż trwają, ponieważ azylek się rozrasta, tak, aby móc przyjąć jak najwięcej zwierząt w potrzebie. Fundacja dba także o zwierzęta bezdomne z Prawobrzeża oraz wspomaga ubogich właścicieli czworonogów. Regularnie prowadzone są adopcje kotów, a Pani Magda robi wszystko, żeby jej przytulisko stało się kocim rajem dla każdego mruczka.

AKTUALNE WYSTAWY

Wystawy stałe:
Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku
Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu
W afrykańskiej wiosce
Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki
Sztuka Afryki – między maską a fetyszem
Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów

Wystawy czasowe:
Stettin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie
Astronomiczna Eureka
Pierwsze muzeum morskie w odrodzonej Rzeczypospolitej, warszawskie muzeum Stanisława Ledóchowskiego

Pokazy specjalne: 

Modele okrętów i żaglowców
„Panta Rei III” oraz „Wiążąca snopek” Bernharda Heiligera

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Staromłyńska 1
Wystawy czynne między 18.00 a 24.00

W Muzeum Sztuki Współczesnej przy ulicy Staromłyńskiej 1 udostępnimy dwie wystawy oraz umożliwimy spotkania z ich twórcami. W godzinach 19.00–21.00 na wystawie Portret córki – portret mamy dyżur kuratorski będą pełniły: Joanna Łozowska i Ela Blanka. Ela jest autorką filmu o mamie – Annie Paszkiewicz, a na wspólnej wystawie pokazuje swoje najnowsze prace.  

W przestrzeni wystawy Nowe nieporządki obecni będą artyści, wykładowcy prowadzący pracownie na Akademii Sztuki w Szczecinie, oraz kuratorka wystawy – Marlena Chybowska-Butler, chętnie opowiedzą oni o wystawie i swoich projektach. 

Wystawy czasowe:
Parter: 
Anna Paszkiewicz, Ela Blanka: PORTRET CÓRKI – PORTRET MAMY
I piętro:
NOWE NIEPORZĄDKI. Najlepsze dyplomy studentów Akademii Sztuki

Wystawy Westivalu - Sztuk Architektury w Willi Lentza, Aleja Wojska Polskiego 84
Wystawy czynne od 20.00 do 24.00

Po pandemicznej przerwie do Szczecina wraca Westival – Sztuka Architektury. Między 11 a 15 maja 2022 roku zaplanowano cykl festiwalowych wydarzeń – wystawy, wykłady, dyskusje prezentacje, projekcje filmowe oraz spacery. Mottem czternastej edycji Westivalu jest „Przyszłość polskiej architektury, na którą czekam”, a jej kuratorem Piotr Śmierzewski, architekt (pracownia ANALOG) i wykładowca akademicki. Centralną przestrzenią będzie Willa Lentza. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. 

Główna wystawa „Młoda Polska” będzie próbą przedstawienia stanu najnowszej architektury i jednocześnie prezentacją młodych i już uznanych pracowni oraz architektów. Jej dopełnieniem będzie druga ekspozycja przygotowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki – „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa, a także znakomita publikacja, opowiada o budynkach, przestrzeniach oraz twórcach, którzy wpłynęli na kształt miast po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wystawa zostanie uzupełniona o kontekst lokalny związany z urbanistyką i architekturą Szczecina.

Urząd Miasta Szczecin, pl. Armii Krajowej 1
18.00 - 23.00

Urząd Miasta Szczecin z okazji Nocy Muzeum zaprasza na zwiedzanie nowej sali ślubów w gmachu przy pl. Armii Krajowej 1 oraz - również nowej - sali sesyjnej, gdzie debatują Radni Szczecin. 

Natomiast przed Urzędem Miasta w godz. 16.00 - 21.00, w ramach Dni Skandynawskich, odbędzie się inscenizacja historyczna przedstawiająca życie codzienne Wikingów.

Źródło: Muzeum Narodowe w Szczecinie