Siedem ofert wpłynęło w przetargu PKP Polskich Linii Kolejowych na opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy odcinka Szczecin Główny – granica państwa. Będzie drugi tor, elektryfikacja, nowe przystanki kolejowe Warzymice i Przecław oraz stacja Kołbaskowo oraz wiadukty na ulicami Cukrową i Do Rajkowa.

PKP PLK zamierza wydać na prace projektowe 22 mln zł. W budżecie zmieściło się sześć ofert. Najtańsza propozycja spółki Databout z Warszawy opiewa na 10,7 mln zł brutto.
Wykonawca zostanie wybrany po analizie ofert. Będzie miał 760 dni na opracowanie dokumentacji projektowej. Później przyjdzie czas na przetarg na prace budowlane. Te mogą się rozpocząć w 2024 r. i potrwać do końca 2027 r.

Co się zmieni? Jednotorowa dziś linia 409 zostanie rozbudowana o drugi tor i zelektryfikowana. Prędkość maksymalna dla pociągów pasażerskich ma wynosić 160 km/h, a dla towarowych – 120 km/h. Jej przepustowość pozwoli na kursowanie 25 par pociągów pasażerskich oraz co najmniej 20 par pociągów towarowych na dobę. Poprawa przepustowości ma umożliwić w przyszłości kursowanie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

Planowana jest budowa nowych przystanków kolejowych. Mają powstać w Warzymicach i Przecławiu. Natomiast Kołbaskowo ma mieć status stacji. To znacząca różnica, bo – jak wynika z dokumentów PKP PLK – tu może w przyszłości kończyć się zachodnia odnoga Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Na Gumieńcach, gdzie linię kolejową przecina ulica Cukrowa, powstanie wiadukt dla ruchu samochodowego i pieszego. O wiadukcie jest też mowa w przypadku ul. Do Rajkowa.

Po całej przebudowie podróż ze Szczecina do Berlina skróci się do około 90 minut, a mieszkańcy gminy Kołbaskowo zyskają możliwość podróżowania koleją do Szczecina i Niemiec.

Źródło: Gmina Kołbaskowo
Źródło fotografii: Gmina Kołbaskowo