Dawid Klich | 17.01.2022, 18:10 |Historia
Jest to historia jednego z cichych bohaterów II Wojny Światowej. Albert bo o nim jest ta opowieść, żył w cieniu słynnego brata. Bohatera z czasów I Wojny, późniejszego zbrodniarza z II Wojny Światowej – Hermanna

Albert był bratem drugiej osoby w III Rzeszy zaraz po Adolfie Hitlerze – Marszałka (Reichsmarschall) Hermanna Göringa. Przyjmuje się, że Albert mógł być synem z nieprawego łoża Franziski z domu Tiefenbrunn oraz lekarza żydowskiego pochodzenia Hermanna von Epensteina. Jak zauważył jeden z biografów Göringów – William Hastings Burke Albert jest łudząco podobny do von Epensteina. Niektórzy jednak odrzucają tą teorię twierdząc, że Franziska przebywała w Port-au-Prince na Haiti od marca 1893 r. do połowy 1894 r. Albert urodził się 9 marca 1895. Oficjalnie uznaje się więc, że Albert i Hermann byli synami Heinricha Ernsta Göringa. Alberta z Hermannem łączyło tylko nazwisko. Wszystko ich różniło, zwłaszcza poglądy polityczne. Hermann był wysoko postawionym członkiem NSDAP i zadeklarowanym nazistą. Albert był natomiast antynazistą. Trzymającym się za dala od polityki. Od polityki wolał kinematografię.

Pobyt w Austrii

Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera w 1933 wyjechał do Austrii. Podczas jednego z spośród wielu spacerów po austriackiej stolicy – Wiedniu spostrzegł grupę kobiet myjących bruk. Bez namysłu schylił się, wziął szmatę i zabrał się do mycia. Gest dystyngowanego dobrze ubranego dżentelmena nie uszedł uwadze pilnujących kobiet policjantów. Na wezwanie funkcjonariuszy Albert jakby nic wstał, wyciągnął dokumenty o się wylegitymował. Oszołomieni nazwiskiem z dokumentu policjanci rozkazali wszystkim się rozejść. Innym razem stając w obronie katowanej 75-letniej Żydówki pobił katujących ją policjantów.

II Wojna Światowa

Getto Theresienstadt (Konzentrationslager Theresienstadt) – kompleks dwóch niemieckich obozów koncentracyjnych utworzony na terenie Protektoratu Czech i Moraw, w miejscowości Terezin, na terenie Czech w austriackiej twierdzy z XVIII i XIX wieku. Składał się z getta dla Żydów oraz tak zwanego obozu przejściowego. Istniał w latach 1941–1945.

II Wojnę Albert spędził w czeskich zakładach Škody. Właśnie tutaj wykorzystując swoje nazwisko – Göring oraz kontakty swojego brata ratuje Żydów. Pod pretekstem szukania pracowników wysłał „zapotrzebowanie” na robotników przymusowych do obozu w Terezinie (Theresienstadt). Istnieje świadectwo, że ciężarówka zatrzymała się w odludnym miejscu, by umożliwić swobodne opuszczenie pojazdu przez więźniów. Choć niektórzy w to wątpią (Die Welt).

Zachęcał również personel Škody do drobnych aktów sabotażu, współprał do z czeskim ruchem oporu. Wielokrotnie fałszował podpis Marszałka Rzeszy… Hermanna Göringa.

Powojenne losy

Po zakończeniu wojny zatrzymany i uwięziony w Augsburgu. Zwolniony po wstawiennictwie tych, których uratował. Zeznawał w Norymberdze, choć nie przeciwko bratu Hermannowi. Potem ponownie aresztowany tym razem przez czechosłowackie władze, zwolniony po ujawnieniu jego działalności w Škodzie.

W Niemczech odrzucony ze względu na swoje nazwisko – Göring. Nazwisko Göring to przede wszystkim Marszałek Rzeszy Hermann, który był zbrodniarzem wojennym sądzonym w Norymberdze, choć uniknął sprawiedliwości.

Powojenne życie nie oszczędziło Alberta. Żył bardzo skromnie, pracując dorywczo jako tłumacz i pisarz. Po dowiedzionej zdradzie żona – Mila rozwodzi się i wyjeżdża wraz z córką Elizabeth do Peru. Tuż przed śmiercią Albert poślubił swoją gospodynię. Umiera w zapomnieniu 20 grudnia 1966 w Neuenbürgu.

Dopiero po śmierci na światło dzienne wyszła antynazistowska działalność Alberta Göringa. Według wspomnianego Williama Burke’a mógł uratować 92 osoby. Przyjmuję się, że nie jest to pełna lista.

Burke dąży aby Instytut Yad Vashem uznał Alberta Göringa za „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata”.

Źródło:
1. Wikipedia
2. Albert, brat Hermanna. Historia o “dobrym” Göringu (https://www.dw.com/pl/albert-brat-hermanna-historia-o-dobrym-g%C3%B6ringu/a-16116046)
3. Albert Göring – brat nazistowskiego zbrodniarza ratował Żydów (https://facet.wp.pl/albert-goring-brat-nazistowskiego-zbrodniarza-ratowal-zydow-6002212084892289g)
Źródło fotografii: Wikipedia