Zbliża się kolejny sezon grzewczy. Do Straży Gminnej w Dobrej wpłynęły już pierwsze zgłoszenia dotyczące podejrzenia spalania odpadów w piecach. Uzasadniane było to wydobywającym się dymem z komina. Wszystkie takie zgłoszenia zostają sprawdzone przez strażników gminnych.

Ponadto strażnicy gminni samodzielnie mogą przeprowadzić takie kontrole w podejrzanej sytuacji. Uprawnienia do przeprowadzenia kontroli wynikają z art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska. Na podstawie, tego artykułu strażnicy gminni posiadają stosowne upoważnienia i mogą wejść na ternem kontrolowanej nieruchomości w celu przeprowadzenia czynności kontrolnych. Ewentualne uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem, w takiej sytuacji zostałoby złożone zawiadomienie do prokuratury.

W uzasadnionych przypadkach może zostać pobrana próbka popiołu z paleniska i wysłana do certyfikowanego laboratorium. W dotychczas przeprowadzonych kontrolach w latach poprzednich generalnie nie stwierdzano spalania odpadów w piecach. Notowano jedynie spalanie niewielkiej ilości odpadów zanieczyszczonych desek, płyt wiórowych, które były stosowane jako rozpałka do spalania węgla.

Najwięcej przypadków, w których faktycznie strażnicy gminni potwierdzali mocne dymienie z komina, w tym nieprzyjemny zapach dotyczyło spalania w piecach węgla, a głównie workowanego „ekogroszku”. Na rynku oprócz „ekogroszku” o bardzo dobrych parametrach znajduje się duża ilość najtańszego opału, który nie zawsze można nawet nazwać „ekogroszkiem”. Niestety jest on dopuszczony do obrotu i można nim palić w piecach. Gdyby taki opał był spalany w piecach nowszej generacji, zapewne powstawałoby mniejsze zadymienie. W każdym przypadku w trakcie przeprowadzanej kontroli strażnicy gminni proszą także o okazanie aktualnego potwierdzenia przeglądu komina przez kominiarza. Przy braku dawany jest krótki termin na wykonanie stosownego przeglądu, wraz z informacją, iż przy braku jego wykonania powiadomiony zostanie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego – strażnicy gminni nie posiadają uprawnień do ukarania za brak przeglądu.

Zwracam uwagę, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami w piecach nie można spalać żadnych śmieci, odpadów, tworzyw sztucznych, gum itp., w tym także zanieczyszczonego drewna. Drewno z powłokami lakierniczymi, z rozebranych mebli, okien, zanieczyszczone wapnem, cementem jest odpadem i należy przekazać je do uprawnionego podmiotu. Zabronione jest także spalanie wszelkiego rodzaju odpadów z płyt wiórowych, OSB, sklejki itp. Także niedozwolone jest spalanie drewna i jego pochodnych pochodzących z rozbiórki mebli. Materiały te nasączone są różnego rodzaju substancjami i w trakcie ich spalania uwalniane są szkodliwe substancje.

Za spalanie odpadów, w tym zanieczyszczonego drewna grozi mandat karny w wysokości do 500 zł lub skierowanie sprawy do sądu.

Źródło: Andrzej Budzyński, Komendant Straży Gminnej w Dobrej

Dawid Klich | 05.10.2021, 19:47 | Wiadomości