Od kilku lat Gmina Dobra prowadzi monitoring występowania niezwyklej groźnego dla życia barszczu Sosnowskiego. Teraz już wiemy gdzie możemy się na niego natknąć.

Na terenie Gminy Dobra znajdują się niestety skupiska tej rośliny. W związku z tym Urząd Gminy Dobra zaczyna monitoring występowania barszczu Sosnowskiego. Jak podaje opublikowany na stronie Urzędu Gminy komunikat Andrzeja Milucha Zastępca Kierownika WSOiOŚ, skupiska tej rośliny stwierdzono:

(…) w rejonie miejscowości Kościno. W ramach prowadzonych prac inwentaryzacyjnych oraz analizy zgłoszeń mieszkańców stwierdzono, że występuje na 22 działkach i zajmuje powierzchnię około 85 arów. W związku z powyższym podjęte zostały działania mające na celu jego likwidację.

Andrzej Miluch Zastępca Kierownika WSOiOŚ

Objawy poparzenia przez Barszcz Sosnowskiego

Objawy oparzeń pojawiają się od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Na siłę reakcji ma wpływ wrażliwość skóry poparzonej osoby, a także słoneczna pogoda, wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza (w tym także silne spocenie się).

Ponadto związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:

  • podrażnienia dróg oddechowych,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy
  • zapalenie spojówe

W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry (erythema) i pęcherzy z surowiczym płynem (oedema). Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją (następuje hiperpigmentacja) i stan taki może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Miejsca podrażnione na skórze zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Po tym okresie czasu mogą pozostać widoczne blizny.

Źródło:
Urząd Gminy Dobra
poradnikzdrowie.pl

Źródło fotografii:
kobieta.net.pl

Dawid Klich | 22.05.2021, 11:19 | Wiadomości