Zmiany w strefie żółtej

Od zeszłej soboty Szczecin znajduje się w strefie żółtej. W związku z tym od soboty 10.10.2020 miasto obejmie kolejne obostrzenie

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach, które będą obowiązywać właśnie od soboty 10.10.2020. Tym najbardziej istotnym będzie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeniach publicznych. Za nieprzestrzeganie tego wymogu, będzie nałożony mandat karny w wysokości 500 zł. Odmowa przyjęcia skutkować będzie skierowaniem sprawy do sądu. Jedynym przypadkiem, kiedy nie będziemy musieli mieć zasłoniętych ust oraz nosa jest posiadanie zaświadczenie potwierdzające dolegliwości bądź dysfunkcje uniemożliwiające noszenie maseczek.

Ponadto Minister Adam Niedzielski poinformował o nowym zakazie udostępniania lokali do imprez. Chodzi o te punkty gastronomiczne, które nie mają w swojej działalności gospodarczej organizowania imprez, a udostępniają przestrzeń w tym celu. Kolejny przepis zaostrzający obowiązujące obostrzenia na terenie całego kraju dotyczy wprowadzenia limitu osób zgromadzeń do 150 oraz minimalnej odległość między zgromadzeniami – co najmniej 100 metrów.

Szef resortu zdrowia przypomniał, że od tej soboty zaczyna obowiązywać nowy pakiet obostrzeń w strefach zielonej, żółtej i czerwonej, który wprowadza limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. Natomiast w strefie czerwonej pozostanie ograniczenie do 50 osób.

W strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

Dawid Klich

Dawid Klich

Mąż Ani, ojciec Jasia. Założyciel redlica.pl. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza