Zmarł Wojciech Parada

Dzisiaj szczecińskie dziennikarstwo sportowe poniosło ogromną stratę. Zmarł Wojciech Parada

Tak swojego kolegę wspominają koledzy z redakcji Kuriera Szczecińskiego:

Zmarł Wojciech Parada, nasz redakcyjny kolega, wielki pasjonat i znawca sportu. Wiadomość o jego nagłym odejściu wstrząsnęła naszą redakcją i okryła nas wielkim smutkiem.

Wojciech Parada urodził się w Szczecinie w 1966 r. Sportem, a zwłaszcza piłką nożną fascynował się od dzieciństwa. W 1991 r. ukończył politologię na Uniwersytecie Szczecińskim, a w lutym 1992 r. dołączył do redakcji „Kuriera Szczecińskiego“. Od początku pracował w Dziale Sportowym naszej redakcji. W 1999 r. został zastępcą kierownika, a następnie kierownikiem.

Pisał o różnych dyscyplinach sportu, ale najbardziej zajmowała go piłka nożna, a zwłaszcza ukochana Pogoń. Jego dorobek dziennikarski został uhonorowany w 2018 r., gdy jako pierwszy i jedyny jak dotychczas szczeciński dziennikarz sportowy został laureatem konkursu „Dziennikarz Roku”.

Informował nie tylko o bieżących rozgrywkach i wydarzeniach sportowych, ale publikował także dogłębne analizy z tej dziedziny. Zajmował się również historią polskiego i szczecińskiego sportu. Był autorem kilku książek o tematyce sportowej, m.in.: „Futbol po szczecińsku“, która przedstawia historię piłki nożnej w Szczecinie, „Olimpijskie wspomnienia“ – opowiadające o szczecińskich olimpijczykach i „Klubowe rywalizacje Pogoni“ – książka mówiąca o najważniejszych wydarzeniach w dziejach szczecińskiego klubu. Publikował nie tylko na papierze, ale był też bardzo aktywnym redaktorem działu sportowego naszego portalu internetowego 24Kurier.pl.

Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale Wojtka Parady po prostu nie da się zastąpić. Będzie nam Go brakowało w redakcji, na łamach i na naszej stronie. To dla nas wszystkich wielka strata.

Redakcja „Kuriera Szczecińskiego“

Źródło: Kurier Szczeciński
Źródło fotografii: Kurier Szczeciński Ryszard Pakieser (archiwum)

Dawid Klich

Dawid Klich

Mąż Ani, ojciec Jasia. Założyciel redlica.pl. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza