Szczecin 1945. Gra o miasto.

Idea wystawy odwołuje się do złożonego procesu kształtowania się podziałów terytorialnych Europy w trudnym okresie u schyłku II wojny światowej. Krystalizujące się wówczas plany przesunięcia granicy Polski na zachód (wyrażone m.in. w postanowieniach konferencji jałtańskiej), usytuowały Szczecin i Pomorze Zachodnie w centrum wielkiej i wielowymiarowej międzynarodowej gry politycznej.
Kiedy:
Od 29.09.2020
Do 08.11.2020
10:00–18:00
poniedziałek nieczynne
Gdzie:
Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin
Ile:
Normalny 6 zł
Ulgowy 4 zł.

Wynikająca z niej walka o wpływy i interesy mocarstw, przełożona na porażki i zwycięstwa militarne, znalazła swoje odbicie w różnych kolejach losu setek tysięcy ludzi. W ostatecznym rozrachunku, umieściły także miasto i region w świadomości i kulturze Polaków, którzy tutaj mogli odbudować swoje życie.

Na wystawę składają się fotogramy opatrzone komentarzami oraz dokumenty archiwalne powstałe w okresie od lutego do sierpnia 1945.

W takcie przygotowywania wystawy korzystano z zasobów Archiwum Państwowe w Szczecinie, Książnica Pomorska, Federalnego Archiwum Niemiec oraz Rosyjskiego Państwowego Archiwum Sztuki Filmowej i Fotograficznej.

Wystawa przygotowana z okazji przypadającego w 2020 jubileuszu 75-lecia Polskiego Szczecina oraz Polskiego Pomorze Zachodnie

_____
Fotografia za zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Dawid Klich

Dawid Klich

Mąż Ani, ojciec Jasia. Założyciel redlica.pl. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza