Apelują do Manueli Schwesig

15 czerwca Polska ponownie otworzyła swoje granice z sąsiadami w tym z Republiką Federalną Niemiec. Jednak u naszych zachodnich sąsiadów obowiązuje jednocześnie prawo federalne i związkowe.
Prawo federalne a związkowe

To oznacza, że dany kraj związkowy różnie reguluje swój porządek prawny w tym obostrzenie dotyczące ograniczeniu rozprzestrzeniania się epidemii SARS-CoV-2. Choć formalnie granice zostały otwarte jednak w dalszym ciągu obowiązuje prawo związkowe Meklemburgii-Pomorze Przednie, które obejmuje tzw. turystów jednodniowych (tagestouristen), wg którego tagestouristen objęci są zakazem przebywania na terenie MV bez ważnego powodu. Zakaz ten obowiązuje od 25.05.2020 na dzień dzisiejszy 30 czerwca 2020.

Uciążliwości dla tagestouristen

Z obawy przed wysokim mandatem wystawionym przez miejscową Policję do Świnoujścia pojechaliśmy trasą S3. Sama trasa nie nastręczała większych problemów. Minusem poruszania się trasą S3 jest przeprawa promowa Karsbór-Ognica o ile sam wjazd na Wyspę Uznam odbył się bez problemów (wjechaliśmy od razu na pierwszy prom), o tyle w drodze powrotnej staliśmy już 1,5 godziny przed przeprawą. Dodam, że wracaliśmy w niedzielę przed południem.

Z informacji uzyskanych od samych zainteresowanych tj. mieszkańców Świnoujścia dowiedziałem się, że turyści zmierzający do Świnoujścia w Boże Ciało stali około 4 godzin na w/w przeprawie. Ponadto kogo nie pytałem wszyscy odradzali tranzyt przez Pomorze Przednie ze Świnoujścia do Szczecina.

Apelują do Manueli Schwesig

W sprawie swobodnego przekraczania granicy apel do Premier Rządu Meklemburgii-Pomorze Przednie Manueli Schwesig wystosowali Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Katarzyna Werth z Niemiecko-Polskiego Stowarzyszenia Kultury i Integracji.

Apeluję do Rządu Meklemburgii Pomorza Przedniego i osobiście do Pani Premier o możliwie najszybsze zniesienie wskazanych ograniczeń, prowadzące do zapewnienia Polakom wjeżdżającym na obszar Meklemburgii Pomorza Przedniego pełnej swobody poruszania się po obszarze tego kraju związkowego, na zasadach analogicznych do tych, jakie przysługują obywatelom niemieckim na Pomorzu Zachodnim
Olgierd Geblewicz
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

W podobnym tonie wypowiada się również Katarzyna Werth inicjatorka protestów na przejściu granicznym w Lubieszynie.

To frustruje polskich mieszkańców przygranicznych. Nie rozumieją, dlaczego mogą udać się do Brandenburgii, ale nie do MV
Katarzyny Werth
Niemiecko-Polskie Stowarzyszenie Kultury i Integracji

Kto może wjechać do Meklemburgii-Pomorze Przedni?e

Na Pomorze Przednie mogą wjechać osoby, które pracują, mieszkają, mają rezerwację w hotelu, pensjonacie itp. lub posiadają tutaj swoich krewnych. Wszyscy pozostali narażają się na mandat w wysokości do nawet 2000 euro. Przepis ten obowiązuje co najmniej do 30 czerwca.

Ponadto nordkurier.de informuje, że miejscowa Policja w związku z próbami obejścia tego przepisu może bardzo skrupulatnie podchodzić do każdej kontroli. Wg tego dziennika średnia kara wynosi od 150 do nawet 200 euro.

Źródło fotografii własne (Transgraniczna Promenada Świnoujście – Heringsdorf)

Dawid Klich

Dawid Klich

Mąż Ani, ojciec Jasia. Założyciel redlica.pl. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza