Kto skorzysta z nowego terminu?

Od wczoraj znamy nowy termin referendum w sprawie odwołania Teresy Dery ze stanowiska Wójta Gminy Dobra

Informacja ta zaskoczyła wszystkich. Nikt nie spodziewał się, że aż tak szybko podczas trwającej wciąż epidemii SARS-CoV-2 odbędzie się głosowanie. Referendum jest możliwe pod warunkiem:

Wdrożenia przez Panią Wójt Gminy Dobra procedur związanych z przeciwdziałaniem epidemii COVID oraz stosowaniem środków profilaktycznych zapewniających bezpieczeństwo sanitarne członków komisji oraz osobom uczestniczącym w referendum.
. Fragment decyzji Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach

Przed kilkoma tygodniami Teresa Dera nie widziała możliwości przeprowadzenia wyborów prezydenckim m.in dlatego, że pomieszczenia na lokale wyborcze były wskazane również jako miejsca kwarantanny. Trudno nie odnieść wrażenia, że termin 7 czerwca stawia Teresę Derę na wygranej pozycji. Jest sporo osób, które z obawy o swoje zdrowie nie pójdą do głosowania. Inną kwestią są również nawoływania najważniejszych osób w lokalnej polityce do bojkotu

Jednocześnie apeluję do osób, które popierają i doceniają moje działania jako Wójta na rzecz gminy Dobra o pozostanie w domach i nie branie udziału w referendum. W ten sposób najlepiej okażecie Państwo poparcie mojej dotychczasowej pracy.
Teresa Dera – Wójt Gminy Dobra

Jeszcze kilka tygodni temu Teresa Dera oświadczyła

(…) nie mam możliwości przygotowania lokali wyborczych w taki sposób, aby zachować bezpieczeństwo mieszkańców i członków obwodowych komisji wyborczych (…)
Teresa Dera – Wójt Gminy Dobra

Obecnie Urząd Gminy Dobra ma niewiele ponad dwa tygodnie na przygotowanie lokali wyborczych, szkolenia członków komisji wyborczych itp. Czyli to co było niemozliwe do zorganizowania wyborów prezydenckich będzie możliwe podczas głosowania nad odwołaniem Teresy Dery funkcji Wójta Gminy. Czas pokaże.

Dzisiaj na Facebooku Przewodniczy Rady Bartłomiej Miluch w podobnym tonie zaapelował do wyborców Teresy Dery:

Jest znana data głosowania w odwiedziny referendum w Dobrej. Ale tak czy inaczej, kto popiera obecną Panią Wójt nie idzie na referendum. Brak frekwencji będzie fiaskiem inicjatorów referendum.
Bartłomiej Miluch – Przewodniczący Rady Gminy Dobra
(pisownia oryginalna)

Bartłomiej Miluch pisze wprost, że niska frekwencja pomoże Teresie Derze utrzymać stanowisko Wójta Gminy Dobra. O frekwencję w tym głosowaniu będzie niezmiernie trudno i nie tylko dlatego, że jesteśmy podczas epidemii ale również dlatego, że mieszkańcy mają obecnie inne zmartwienia niż lokalna polityka.

Aries

Współpracownik redlica.pl Wnikliwy obserwator wiadomości z Gminy Dobra