Sanepid rekomenduje odroczenie terminu referendum

20.03.2020 Sanepid w odpowiedzi na pismo z dnia 12.03.2020 inicjatorów referendum rekomenduje odroczenie terminu referendum

Poniżej odpowiedź podpisane przez dra n. med. Małgorzatę Domagał-Dobrzycką z Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego:

Poniżej oświadczenie pełnomocnika Komitetu Referendalnego Dobra Wybiera Jacka Zienkiewicza:

Szanowni Państwo,

W związku z szerzącą się epidemią koronawirusa i wynikające z tego zagrożenie dla mieszkańców gminy, w poczuciu odpowiedzialności jako Pełnomocnik Inicjatora Referendum, poprosiłem tydzień temu Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną o opinię, czy referendum w takiej sytuacji może i powinno zostać przeprowadzone.
Dziś otrzymałem odpowiedź:

SANEPID W SWOIM PIŚMIE REKOMENDUJE ODROCZENIE TERMINU REFERENDUM!

Pismo sygnuje dr. n. med. Małgorzata Domagał-Dobrzycka czyli Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Tą samą rekomendację otrzymała Delegatura Krajowego Biura Wyborczego, a co za tym idzie Komisarz Wyborczy w Szczecinie Pan Jacek Szreder.

Mam nadzieję, że rozwieje to wszelkie wątpliwości i jedyna rozsądna decyzja o przełożeniu terminu referendum zostanie wreszcie podjęta.

Natomiast ze zdumieniem i oburzeniem przyjmuję postawę Wójt Teresy Dera, która wraz podlegającymi jej strukturami z Wicewójtem Rafałem Zahorskim na czele nie zajęli w tej kwestii żadnego stanowiska i nie podjęli jakichkolwiek działań.

W imieniu Komitetu Referendalnego już przed tygodniem na spotkaniu 12 marca zwróciłem się do Komisarza Wyborczego i pisemnie 13 marca do Wojewody Zachodniopomorskiego o przesunięcie referendum na inny termin, w trosce o zdrowie i życie mieszkańców gminy, zarówno tych, którzy mieliby pojawić się w lokalach wyborczych, jak i członków komisji. Wydarzenie to stałoby w jawnej sprzeczności z wszelkimi przepisami i zaleceniami dotyczącymi zachowania się w istniejącej w kraju sytuacji. Także 13 marca zwróciłem się do Sanepidu o ww. opinię.

Tymczasem Wójt Gminy Teresa Dera NIE ZROBIŁA NIC!

Jako mieszkańcom gminy nie jest nam znane żadne działanie podjęte przez panią Wójt Teresę Dera mające na celu odbycie referendum w stosownym do tego czasie i okolicznościach, przy poszanowaniu reguł państwa prawa.
Traktujemy to jako wyraz prawdziwych intencji rządzących Gminą Dobra, w żadnym stopniu nie liczących się z dobrem i interesem mieszkańców.

Życzę wszystkim zdrowia i do zobaczenia przy urnach referendalnych w nowym terminie.

Jacek Zienkiewicz
Pełnomocnik Inicjatora Referendum
.

Dawid Klich

Mąż Ani, ojciec Jasia. Założyciel redlica.pl. Kibic Pogoni Szczecin. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza

Przeczytaj także: