Mamy już 9 wolontariuszy którzy są gotowi do działania. Ale czym nas więcej tym lepiej. Część z nas jest związana z grupą która zainicjowała referendum, ale są też inne osoby i zgłosiły się chcąc pomagać. Zresztą w takiej chwili wszelkie podziały powinny, choć na ta chwilę, zaniknąć.

Sąsiedzi, znajomi i nieznajomi, przeciwnicy i zwolennicy pani wójt. WSZYSCY Mieszkańcy Gminy Dobra! Przeczytajcie i udostępniajcie!

Dla nas wszystkich nastał trudny okres i nasze życie mniej lub bardziej skomplikowało się. Mamy, a przynajmniej powinniśmy mieć, świadomość ryzyka zarażenia i zachorowania.

Ale są wśród naszej społeczności osoby, których to ryzyko dotyka w większym stopniu i dla nich życie skomplikowało się bardziej, niż większości z nas.

Nie zostawmy ich z ich problemami, pamiętajmy o nich, pomóżmy im. Pokażmy i im i sobie, że JESTEŚMY RAZEM. Solidarność, wspólnota, życzliwość, wzajemna pomoc, dobre sąsiedztwo to wartości które Polacy cenią szczególnie w trudnych czasach. I taki czas mamy i teraz. Wykażmy postawę obywatelską, chrześcijańską, patriotyczną, do wyboru, jak kto woli ją nazwać.

Celem akcji JESTEŚMY RAZEM jest organizacja pomocy i wsparcia tym którzy mogą jej potrzebować i których powinniśmy wspierać, ale też i promocja pomocy wzajemnej wśród nas – Mieszkańców Gminy Dobra.

Komitet Referendalny zawiesił kampanię i wszelkie działania związane z referendum, ale osoby które zainicjowały referendum są dobrze zorganizowane i dlatego postanowiliśmy organizować i koordynować pomoc potrzebującym i sami tej pomocy chętnie udzielimy.

W związku z zawieszeniem kampanii referendalnej nasza strona referendum Dobra Wybiera na Facebooku staje się jednocześnie platformą wymiany informacji i komunikacji dla osób potrzebujących wsparcia i pomocy oraz osób które tego wsparcia i tej pomocy mogą udzielić.

Zaznaczam że cała akcja ma charakter społeczny, sąsiedzki oparty na zasadzie wolontariatu.

A teraz konkretnie o zakresie akcji JESTEŚMY RAZEM:

1. Prawdopodobnie mamy w gminie osoby samotne, które nie mogąc wychodzić z domu tą samotność odczuwają jeszcze bardziej. Pomóżmy im, zadzwońmy do nich, porozmawiajmy, spytajmy czy czegoś nie potrzebują, wesprzyjmy, niech poczują że nie są same. Nie wymaga to konieczności bezpośredniego kontaktu, wystarczy telefon, komunikator czy choćby e-mail.

2. Pomoc w prozaicznych czynnościach, szczególnie dla osób starszych, bez samochodu, mało mobilnych, a najbardziej zagrożonych koronawirusem. Te czynności to zakupy, odebranie lub nadanie przesyłki pocztowej, odebranie paczki z paczkomatu lub załatwienie innej sprawy wymagającej wyjścia na zewnątrz, a co gorsza skorzystanie z komunikacji publicznej.

Wolontariusz samochodem może to załatwić szybciej, łatwiej i bezpieczniej.
Zakupy, przesyłkę, paczkę itp. może bezpiecznie pozostawić lub odebrać przy drzwiach lub furtce, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu.

3. Kolejna propozycja dotyczący nie tylko osób starszych, ale nas wszystkich.

To wzajemna sąsiedzka “Pomoc Towarowa” znana z czasów komuny, gdy niczego nie było w sklepach.

Na przykład komuś (sąsiadowi) czegoś zabrakło, a ja lub ktoś inny w okolicy ma większy albo mniejszy zapas, ale może się podzielić lub choćby pożyczyć, na przykład cukier, sól, mleko, olej, mąkę, makaron, puszkę, wodę mineralną, witaminę C, jakiś dodatek, czy cokolwiek innego, choćby rolkę słynnego i ponoć już deficytowego papieru toaletowego.
Po co ta wzajemna sąsiedzka “Pomoc Towarowa”? Ano z dwóch powodów:

Po pierwsze po jedną, często drobną rzecz trzeba by iść do sklepu, w którym nie wiadomo czy się to kupi, bo może tej rzeczy nie być, a poza tym trzeba wyjść z domu i potencjalnie się narazić na kontakt z innymi.

A tak można pomóc sobie wzajemnie, nawet bez kontaktu bezpośredniego, umawiając się telefonicznie lub przez internet i zostawiając sobie rzeczy pod drzwiami.

4. Kolejna rzecz to wsparcie informacyjne i merytoryczne, na przykład w problemie technicznym, informatycznym itp.
Przykład nr 1.

Coś się komuś zepsuło albo przynajmniej tak mu się wydaje i kompletnie nie wie jak się za to zabrać, a może okazać się że to jakaś drobnostka, którą można zrobić lub naprawić po uzyskaniu instruktażu telefonicznie.

W wyjątkowych przypadkach można, zachowując wszelkie środki ostrożności, odwiedzić taką osobę w celu naprawy lub zabrania do naprawy zepsutego urządzenia, nie kontaktując się z tą osoba bezpośrednio.

Przykład nr 2.
Ktoś, szczególnie osoby starsze, może mieć problem z komputerem, komunikatorem, telefonem itp. Takiej osobie można udzielić telefonicznie lub mailowo instrukcji jak przebrnąć przez jego problem, który niejednokrotnie może być błahy i łatwy do rozwiązania, o ile ma się odpowiednia wiedzę.

Taka pomoc może być o tyle ważna, że problematyczne lub wręcz niemożliwe może być teraz wezwanie jakiegokolwiek serwisu.

5. Pomoc w transporcie, czyli możliwość przewozu kogoś samochodem (jeżeli go nie ma), żeby uniknął komunikacji publicznej. Ale jako że wiąże się to z bezpośrednim kontaktem, to raczej tylko w wyjątkowych przypadkach i taka pomoc powinna być realizowana przez osoby potencjalnie najbardziej odporne i nie mające w otoczeniu nikogo, kogo mogłyby zarazić jako choćby nieświadomy nosiciel.

Co do technicznej strony komunikacji miedzy potrzebującymi a pomagającymi.

Nasza strona na Facebooku “Referendum Dobra Wybiera” stoi do Waszej dyspozycji. Prosimy o kontakt poprzez wysłanie wiadomości o potrzebie pomocy lub chęci jej niesienia. Druga możliwość to kontakt telefoniczny z jednym z koordynatorów akcji JESTEŚMY RAZEM (tak jak przy zbieraniu podpisów). A my będziemy kontaktowali ze sobą wolontariusza i potrzebującego pomocy.

Nie będziemy zbierać ani przechowywać żadnych danych osobowych!

Koordynatorzy i osoby do kontaktu to te same osoby, które były koordynatorami zbierania podpisów oraz dołączył do nas Pan Mariusz Lindner z Dobrej:

Marta Borkowska – Mierzyn – telefon 660 754 677
Waldemar Kitlas – Bezrzecze i Wołczkowo – telefon 501 286 881
Paweł Pietrusewicz – Dołuje, Kościno, Redlica, Skarbimierzyce, Wąwelnica i Lubieszyn – telefon 575 066 091
Mariusz Lindner – Dobra, Bolków, Buk, Grzepnica, Łęgi, Płochocin, Rzędziny, Sławoszewo i Stolec – telefon 887 636 377
No i ja na dokładkę, tj. Jacek Zienkiewicz – cała gmina – telefon 514 644 968

Jednocześnie proszę wszystkie osoby, które mogą i chca pomagać, o kontakt i osobiste deklaracje ewentualnej możliwości udzielenia komuś pomocy.
Proszę też rozejrzyjmy się wokół z nas, w naszym rodzinnym i sąsiedzkim otoczeniu Czy ktoś z tego otoczenia może potrzebować pomocy albo mógłby pomagać?

Najbardziej predestynowane, żeby pomagać, są osoby w wieku od 18 do 40 maksymalnie 50 lat. Dodatkową zaletą jest mobilność osoby, tzn. ma samochód albo dostęp do samochodu (na przykład rodziców) albo chociaż prawo jazdy.

Dodam, że współpracujemy ze Stowarzyszeniem Czas Przestrzeń Tożsamość, więc jeżeli komuś będzie zależało na potwierdzeniu jego pracy jako wolontariusza to oczywiście wystawimy pisemnie odpowiednie rekomendacje.

Pokażmy, że JESTEŚMY RAZEM!

Jacek Zienkiewicz
Pełnomocnik Inicjatora Referendum

Źródło: Komitet Referendalny “Dobra Wybiera”
Źródło fotografii: https://www.rpo.gov.pl/

Dawid Klich | 17.03.2020, 16:17 | Wybory