Stoewer – jakość ze Szczecina

Kolekcja obejmująca wyroby fabryk dwóch pokoleń szczecińskiej rodziny Stoewerów. Założyciel fabryki na Niebuszewie Bernhard Stoewer zaczynał od maszyn do szycia. Później w całym kompleksie fabrycznym powstawały także maszyny do pisania i rowery.
Kiedy:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – 10-15
Środa – 10-16
Czwartek – 10-16
Piątek – 10-18
Sobota – 10-18
Niedziela – 10-16
Gdzie:
Muzeum Techniki i Komunikacji
ul. Niemierzyńska 18A
71-441 Szczecin
Ile:
Normalny – 12 zł
Ulgowy – 6 zł
Rodzinny – do 5 osób (1 lub 2 dorosłych i dzieci w wieku szkolnym) – 29 zł
Grupowy (minimum 10 osób) – 6 zł

Jego synowie Emil i Bernhard junior stworzyli fabrykę samochodów przy dzisiejszej alei Wojska Polskiego. Od 1898 roku do lat 40. XX wieku fabryka Stoewerów produkowała ponad 60 modeli znakomitych samochodów; elektryczne, wyścigowe, luksusowe limuzyny, autokary, ciężarówki, solidne auta osobowe…

W naszym muzeum można oglądać największą na świecie kolekcję stoewerianów. Siedem samochodów (najstarszy z 1913 roku), 50 maszyn do szycia (najstarsza z 1867 roku), 28 maszyn do pisania (najstarsza z 1903 roku), siedem rowerów (najstarszy z 1900 roku) i setki eksponatów związanych ze Stoewerami i ich epoką: części, narzędzia, fotografie, puchary, szyldy, odznaki.

Ten imponujący zbiór stoewerianów zgromadził jeden człowiek – urodzony w Szczecinie, w zimie 1941 roku – Manfried Bauer. Kilkuletni Manfried musiał opuścić Szczecin, dla dorosłego Bauera rodzinne miasto było coraz mocniej zacierającym się wspomnieniem. Tak było aż do 1984 r., kiedy zabrał żonę i synów na wakacje do Polski. Odwiedzili Szczecin i tu po raz pierwszy usłyszał o samochodach Stoewer.

– Poczułem, jakby przeskoczyła po mnie iskra – powiedział Manfried Bauer. – Pięć lat później kupiłem w Szwajcarii swój pierwszy szczeciński samochód Stoewer Greif. Stoewery zmieniły życie Manfrieda Bauera. Zbierał produkty fabryk Stoewerów, ale również pamiątki po rodzinie szczecińskich przemysłowców, dokumenty, fotografie. Gromadził każdy strzęp wiedzy, tworząc imponujące archiwum. W kwietniu 2002 r. otworzył Muzeum Stoewera w Wald-Michelbach w Hesji. Muzeum dzieliło od dawnej fabryki Emila i Bernharda juniora Stoewerów 787 kilometrów.

W 2019 roku kupiliśmy 1095 eksponatów składających się na muzeum Manfrieda Bauera. W tym samym roku kolekcja przyjechała do naszego muzeum. Stoewery i stoeweriana wróciły do domu.

Źródło: Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie
Źródło fotografii: Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie

Dawid Klich

Dawid Klich

Mąż Ani, ojciec Jasia. Założyciel redlica.pl. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza