Problem z zastoiskiem wrócił?

Podziel się
To nie pierwszy raz gdy skrzyżowanie obecnej ul. Szkolnej i ul. Folwarcznej było aż tak poważnie zalane. Ówczesne skrzyżowanie zupełnie wyglądało inaczej.

Starzy mieszkańcy Redlicy pamiętają rosnącą w tym miejscu piękną potężną starą gruszę. Podczas rozbudowy kanalizacji lub widocznej na zdjęciu sieci energetycznej grusza została wycięta. W końcu lat 90 XX wieku lub na początku wieku XXI wybudowano w tym miejscu kolektor ściekowy. O ile pamiętam został sfinansowany ze środków PHARE (Poland and Hungary: Assistance for Restructuring their Economies). Ogrodzony był ażurowym ogrodzeniem (siatka ogrodowa). Dokładnie nie pamiętam czy kolektor zniknął z krajobrazu przed czy po wybudowaniu widocznej na zdjęciu sieci energetycznej.

Przeczytaj także:

Po tym wydarzeniu zaczął się wielki problem z zastoiskiem wody. Zastoisko powstało dokładnie w tym samym miejscu co kilkanaście lat temu. Mniej więcej w podobnym okresie zimowo-wiosennym. Na nieszczęście mieszkańców zimy wtedy były dużo sroższe. Zamarznięta woda rozsadziła szutrową wtedy drogę tworząc ogromną poprzeczną wyrwę. Obawiali się niej i piesi, i kierowcy. Piesi mogli połamać nogę na oblodzonych ścianach wyrwy, kierowcy mogli uszkodzić zawieszenie w samochodzie.

Aby zapobiec dalszej dewastacji i powiększania się wyrwy pod powierzchnią drogi umieszczono rurę w celu odprowadzenia stojącej wody. Woda była odprowadzana na widoczne po lewej stronie pole. Rura znajdowała się niemalże przy samym zakręcie w kierunku Skarbimierzyc. Problem z gromadzeniem się wody na jezdni zniknął, aż do soboty 01 lutego 2020, gdy woda ponownie pojawiła się na drodze.

Czyżby podczas remontu firma wykonująca modernizację drogi usunęła rurę, lub ją uszkodziła? Wszystko może na to wskazywać skoro woda ponownie gromadzi się dokładnie w tym samym miejscu co kilkanaście lat temu. Wczoraj (06.02.2020) na Facebooku Radna Monika Duziak poinformowała, że zwróciła się do Wójt Teresy Dery o wyjaśnienia skąd na jezdni gromadzi się woda. Czekamy więc na odpowiedź władz Gminy na wyjaśnienie. Dziś (07.02.2020) poinformowała, że służby melioracyjne pojawia się w celu usunięcia zastoiska.

Autor

Dawid Klich

Mąż Ani, ojciec Jasia. Założyciel redlica.pl. Kibic Pogoni Szczecin. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

Polecamy
Archiwum