Analiza komunikacji miejskiej w Dobrej

Podziel się

Gmina Kołbaskowo

Na terenie Gminy Kołbaskowo kursuje 5 linii 62, 70, 81, 83, 88 dojeżdżając niemal do każdej miejscowości z czego aż 4 dojeżdżają do centrum Szczecina z czego 3 do Placu Kościuszki zaznaczę że linia 62 przejeżdża, przez Plac Kościuszki i dojeżdża aż do Placu Zwycięstwa, jedna natomiast w okolice Placu Rodła (linia 70).

Linia 62 Plac Zwycięstwa – Ustowo Auchan
Szczecin: plac Zwycięstwa — Krzywoustego — plac Kościuszki — aleja Piastów (z powrotem: aleja Piastów — Łokietka — Kopernika — plac Zwycięstwa) — plac Szyrockiego — Mieszka I — Południowa — Janiszewskiego — rondo Uniwersyteckie (z powrotem: rondo Uniwersyteckie — Południowa) — Krakowska — Bronowicka — Smoleńskiej — Husarów — Cukrowa — Radomska — Południowa — rondo Hakena (z powrotem: rondo Hakena — Krygiera — Cukrowa) — Ustowo

Linia 70 Kamieniec – Urząd Miasta
Kamieniec — Moczyły — Kołbaskowo — Siadło Górne — Siadło Dolne — Kurów — Ustowo — Szczecin: Ustowska — Szczawiowa — Tama Pomorzańska — Kolumba — Nabrzeże Wieleckie — Admiralska — Wawelska — Wały Chrobrego — Szczerbcowa (z powrotem: Szczerbcowa — Wały Chrobrego — Jarowita — Komandorska — Jana z Kolna) — Starzyńskiego — Małopolska — Matejki — Piłsudskiego — plac Rodła — Piłsudskiego — plac Grunwaldzki — aleja Jana Pawła II

Linia 81 Przecław (Kołbaskowo) – Plac Kościuszki
Przecław — Warzymice — Szczecin: Cukrowa — rondo Uniwersyteckie — Południowa (z powrotem: Południowa — Janiszewskiego — rondo Uniwersyteckie) — Mieszka I — plac Szyrockiego — aleja Piastów — plac Kościuszki

Linia 83 Plac Kościuszki – Smolęcin (Kołbaskowo)
Szczecin: plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szyrockiego — Mieszka I — Południowa — Janiszewskiego — rondo Uniwersyteckie (z powrotem: rondo Uniwersyteckie — Południowa) — Cukrowa — Do Rajkowa — Warzymice — Będargowo — Barnisław — Smolęcin (z powrotem: Smolęcin — Karwowo — Warzymice — Przecław — Warzymice)

Linia 88 Maczka – Warnik (Stobno)
Szczecin: Maczka — Ku Słońcu (z powrotem: Ku Słońcu — Polskich Marynarzy — Maczka) — Kwiatowa — Okulickiego — Przylep — Stobno — Bobolin — Warnik (z powrotem: Warnik — Będargowo — Stobno

Pargowo

Zacznę z miejscowości do której dojeżdża linia 70 czy Pargowa. Dojazd do Placu Kościuszki zajmie 49 minut z jedną przesiadką w Kołbaskowie. Odjazd o godzinie 06:48 przyjazd do Kołbaskowa o 07:02, odjazd z Kołbaskowa 07:09 linią 81 i przyjazd na Plac Kościuszki 07:37.

Jadąc do Pargowa musza się skierować do linii 75 odjazd 18:04 dojechać na dworzec przyjazd 18:12 i przesiąść się na 70 o godzinie 18:15 by dojechać o 18:53, Jest to ostatni kurs do tej miejscowości.

Moczyły

Z miejscowości Moczyły linią z jedną przesiadką dojedziemy w 44 minuty. Wsiadamy o 06:08 do linii 70 na Ul. Wyszyńskiego o 06:43 i stąd ruszyć linią 7 o 06:45 na Placu Kościuszki jesteśmy 7 minut później.

Powrót zaczynamy o 17:02 kierując się w Kierunku Owocowa Dworzec. W okolicach dworca jesteśmy o 17:08, natomiast linia 70 odjeżdża 17:16 by dojechać do Moczył o 17:48.

Smolęcin i Będargowo

Podróż ze Smolęcina do Placu Kościuszki odbędziemy bez przesiadek w 32 minuty odjazd o 06:06 przyjazd 06:38. co ciekawe mieszkań Będargowa do której dojeżdża lina 83 podróż na Plac Kościuszki mogą odbyć linią 83 zajmie im to 51 minut ze względu na dłuższy postój autobusu 83 w Smolęcinie. Lub z jedną przesiadką z linii 88 na Gumieńcach do linii 10. W tym drugim przypadku podróż zajmie im 39 minut odjazd 06:01 przyjazd na Gumieńce 06:25 z Gumieniec natomiast odjazd 06:28 przyjazd 06:40.

Do Smolęcina dojedziemy bez przesiadki. Odjedziemy o 17:16 i dojedziemy po 35 minutach.

Powyższym Kursem również bez przesiadki dojedziemy do Będargowa po 24 minutach.

Kołbaskowo

Z Kołbaskowa do Placu Kościuszki dojedziemy w 25 minut bez przesiadki. Odjazd o 06:10 przyjazd 06:35.

Powrót do Kołbaskowa możemy odbyć bez przesiadki odjeżdżając linią 81 o 17:34. Podróż zajmie nam 27 minut.

Warnik

Z Warnika do Placu Kościuszki dojedziemy z jedną przesiadką w 39 minut. Podróż zaczniemy linią 88 na Gumieńce dojedziemy 06:25, natomiast stąd ruszymy o 06:20 by dojechać o 06:40 linią 10.

Powrót do tej miejscowości możemy odbyć bez przesiadki wracając linia 83 o godzinie 17:16.

Osobno opiszę powrót do Stobna. By dotrzeć do tej miejscowości wsiadamy do linii 8 o 18:07 i czeka na jedna przesiadka, na którą mieszkańcy mają 4 minuty. Podróż zajmie 27 min.

Ustowo

Z Ustowa dojedziemy w 22 minuty bez przesiadki odjazd 06:47 przyjazd 07:09.

By wrócić do Ustowa należy odjechać o godzinie 17:07 z Placu Kościuszki.Dojedziemy bez przesiadki w 22 minuty.

Od kilku miesięcy z Urzędu Gminy Dobra pojawiają się komunikaty o konsultacjach społecznych dotyczących funkcjonowania komunikacji miejskiej na terenie Gminy. Na razie nic oprócz komunikatu nie jest robione aby ulepszyć jej działanie. Odnoszę takie wrażenie, że dyskusja wokół komunikacji odnosi się tylko do funkcjonowania dwóch linii głównych tj. 105 oraz 108 zapominając o tych bardziej oddalonych (Buk, Stolec) czy położonych bliżej (Redlica, Wąwelnica, Kościno).

Również koncepcja centrów przesiadkowych w Gminie Dobra tj. w Dołujach, Dobrej oraz Bezrzeczu jest nietrafiona. Wystarczy kilkuminutowe spóźnienie i czeka nas bardzo długie oczekiwanie na następny autobus (przesiadka na linię 122) lub jak w przypadku przesiadki ze 105 na 123 gdzie pasażer musi oczekiwać nawet 50 minut by dostać się do Stolca. Co się również rzuca w oczy by dojechać do centrum Szczecina mieszkaniec Gminy Dobra musi się choć przesiąść na tramwaj lub autobus. Tego problemu nie mają natomiast mieszkańcy sporej ilości miejscowości Gminy Kołbaskowo. Wniosek jest jeden potrzeba gruntownej analizy i zmian by komunikacja w Gminie Dobra wreszcie zaczęła służyć mieszkańcom.

Dawid Klich

Mąż Ani, ojciec Jasia. Założyciel redlica.pl. Kibic Pogoni Szczecin. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

Polecamy
Archiwum