Aptekarstwo pomorskie…

Ekspozycja jest wynikiem wieloletnich starań władz miejskich, stargardzkich muzealników oraz aptekarzy z Apteki “Nowa” Jej podwaliny prezentowane były w Muzeum w 2006 r. jako wystawa czasowa „Z dziejów aptekarstwa pomorskiego”, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających, a jej kuratorem była Arleta Majewska.
Kiedy:
15 maja – 15 września
poniedziałek – nieczynne
wtorek – piątek 10:00 – 17:00
sobota – 10:00 – 14:00
niedziela – 10:00 – 17:00

16 września – 14 maja
poniedziałek – nieczynne
wtorek – piątek 10:00 – 16:00
sobota – 10:00 – 14:00
niedziela – 10:00 – 16:00

Gdzie:
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie
Rynek Staromiejski 2-4
Stargard
Ile:
Bilet normalny: 5 zł
Bilet ulgowy: 3 zł
Bilet zbiorowy dla grup powyżej 15 osób: 3 zł /os.
Bilet rodzinny: 10 zł (bilet rodzinny to bilet dla 5 osób w tym maksimum 2 osoby dorosłe)

Ekspozycja składa się z trzech części: pierwsza prezentuje najstarsze zabytki z aptek pomorskich można tu zobaczyć całe kolekcje szkła do nalewania leków, naczynia ceramiczne, butelki kamionkowe na wody mineralne oraz wazę majolikową na wodę z włosów Wenery (odmiana paproci) z wizerunkiem biskupa św. Luppa. Ta część przedstawia również na 11 planszach dzieje aptekarstwa od XV wieku.

Druga część to ekspedycja, gdzie znajdują się zabytkowe eklektyczne meble z 1889 roku, pochodzące z apteki „Pod Złotą Gwiazdą” przy ul. Wyszyńskiego w Stargardzie. Wykonano je z orzecha europejskiego, z dodatkiem szlachetnych gatunków drewna. Na meblach znajduję się kolekcja naczyń aptecznych w postaci: puszek porcelanowych, drewnianych, flakonów i butelek ze szkła oranżowego, przeźroczystego, kryształowego oraz naczynia specjalne na trucizny.
Ostatnią część wystawy stanowi laboratorium galenowe gdzie do obejrzenia są wyciskarki oraz krajalnica do ziół, perkolator, urządzenia do przygotowywania pigułek, maści, czopków, a także służące do obróbki cieplnej takie jak piecyki i łaźnie.

Dawid Klich

Dawid Klich

Mąż Ani, ojciec Jasia. Założyciel redlica.pl. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza