ODESSA – czarne karty historii

ODESSA organizacja równie czarna jak czarne były mundury SS, której członkom niosła pomoc. Została powołana przez jednego z największych zbrodniarzy świata Heinricha Himmlera

ODESSA – Organisation der ehemaligen SS-Angehörigen (Organizacja Byłych Członków SS) została powołana pod koniec II Wojny Światowej w celu pomocy byłym członków SS (Schutzstaffel). Jednej z najbardziej krwawych i zbrodniczych organizacji odpowiedzialnej za śmierć milionów osób. Dzięki jej pomocy setki tysięcy SS-manów zbiegło unikając odpowiedzialności lub unikając jej przez długie lata.

Czarne karty zbrodniarzy

Niewielu z nich odpowiedziało za swoje czyny, lub poniosło karę wiele lat po wojnie jak Adolf Eichmann. A. Eichmann został porwany w Argentynie przez Izraelski Mossad i postawiony przed izraelskim sądem. Wyrok sądu śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano 31 maja 1962.

Nie wszyscy nazistowscy zbrodniarze zdołali zbiec. Jedni największych zbrodniarzy działających na terenach okupowanej Polski zostali osądzeni i powieszeni. Są to niestety nieliczne przypadki, gdy nazistowscy zbrodniarze ponieśli karę.

Czarna prawda czy mit?

Wokół organizacji ODESSA zrobiło się głośno po publikacji książki Fredericka Forsytha “Akta Odessy”. F. Forsyth opisał w swojej książce działalność dysponującej ogromnymi funduszami organizacji pomagającej w uciecze członkom SS, Gestapo oraz członków partii NSDAP. Niektórzy historycy wątpią w jej istnienie lub uważają, ze nie była, aż tak wpływowa i bogata jak opisał ją F. Forsyth. Inni jednak podkreślają, ze na organizację ODESSA składa się kilka organizacji jak np. Stille Hilfe (Cicha Pomoc) założona przez Helenę Elisabeth von Isenburg, żonę nazistowskiego naukowca, Wilhelma Prinza von Isenburga.

Stille Hilfe zajmowała się zbiórką funduszy na “więźniów wojennych i osoby internowane”, pisaniem listów oraz petycji w obronie weteranów. Finansowała procesy sądowe, adwokatów ponosząc przy tym wszystkie koszta obsługi prawnej. Ponadto w statut miała wpisane opiekę nad weteranami, ktorzy wyszli z więzienia po odsiedzeniu swoich wyroków, zapewnieniem środków do życia czy miejsca w domach starców. Wg niektórych Stille Hilfe jest najbliżej do właśnie ODESSY.

Była córka Heinricha Himmlera Gudrun Burwitz aktywnie wspierała Stille Hilfe. Sam również założyła organizacje pod nazwą Wiking-Jugend (Młodzież Wikingów). Organizacja była kontynuatorką Hitlerjugend. Następnie W latach 1951-1992 uczestniczyła w działalności Hilfsgemeinschaft auf Gegenseitigkeit der Angehörigen der ehemaligen Waffen-SS, HIAG (Stowarzyszenie Samopomocy Byłych Członków Waffen-SS), której celem była pomoc weteranom, działania na rzecz ich rehabilitacji oraz walka o świadczenia socjalne.

Nie tylko te dwie organizacje zajmowały się pomocą weteranów Wehrmachtu, SS czy Gestapo. Stąd spora część historyków uważa, że mit ODESSY jest mocno zakorzeniony również że względu na radzieckie podejście. Rosjanie każdą tego typu organizację nazywali ODESSA.

Dawid Klich

Dawid Klich

Mąż Ani, ojciec Jasia. Założyciel redlica.pl. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza