Czwartkowa sesja Gminy Dobra odbyła się w gorącej atmosferze. Powodem była uchwała w sprawie budowy osiedla przy ul. Granicznej w Dobrej.

W sesji udział wzięli również przedstawiciele mieszkańców. Doszło do ożywionej dyskusji gdy ta stała się zbyt gorąca Sylwia Cierpica z Klubu Radnych Razem (KWW Teresy Dery) złożyła wniosek o zakończenie dyskusji. Rada w stosunku 11:10 zdecydowała zakończyć dyskusję oraz finalnie przegłosowała uchwałę zezwalającą na budowę osiedla przy Granicznej.

Decyzja ta mocno wzburzyła mieszkańców i radnych opozycyjnych (KWW Magdaleny Zagrodzkiej, i KWW Lokalni). Zarzucają radnym z obozu Teresy Dery, że nie wsłuchują się w głos wyborców. Mieszkańcy z ulicy Granicznej wyliczyli, że na spornej działce może powstać nawet:

  • 80 budynków dwulokalowych tj. 160 mieszkań,
  • 72 studni głębinowych
  • 80 szamb bezodpływowych.

A wszystko to na terenie zielonym w spokojnym zakątku w Dobrej przy samej granicy z Grzepnicą. O sprawie informują lokalne media TVP3 Szczecin, Radio Szczecin. Gmina tłumaczy się, że obecnie te tereny są zdegradowane przyrodniczo. Argument ten nie przekonuje jednak mieszkańców. Zaznaczając, że okolicy znajduje się obszar Natura 2000 oraz Rezerwat Świdwie.

11 lat temu opinią publiczną wstrząsnęła wieść o budowie dużego osiedla w miejscowości Łęgi w bliskiej odległości Rezerwatu Świdwie. Wtedy miało powstać osiedle domków jednorodzinnych. Zgody na budowę miały być wydawane indywidualne, wg Teresy Dery nie było podstaw by odmówić wydania zgody na budowę.

Tak sprawę opisała lokalna Gazeta Wyborcza (Andrzej Kraśnicki jr 16 października 2008):

Z dokumentów, które ma „Gazeta” wynika, że domy przy rezerwacie mogą powstać w dość zastanawiających okolicznościach. Oto jak wygląda mechanizm:

Gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Przeznaczenie konkretnej działki określa się przy pomocy tzw. decyzji o warunkach zabudowy. Tu swoją opinię na tak lub nie może wtrącić konserwator przyrody, bo tereny wokół Świdwia to obszar Natury 2000. Konserwator Dorota Janicka w piśmie do rady sołeckiej stwierdziła jednak, że „realizacja inwestycji polegającej na budowie jednego domu jednorodzinnego, może na obszar Natura 2000 nie wpływać negatywnie”.

Dawid Klich | 29.11.2019, 18:27 | Wiadomości