redlica.pl

Z myślą o Tobie – www.redlica.pl

Jesteś tutaj » Strona Główna » Historia » Gmina Dobra z roku 1949

Gmina Dobra z roku 1949

Mapa Szczecina i okolic z roku 1949 Kliknij w mapę aby powiększyć

Podziel się:
Jeden z naszych czytelników dotarł do mapy z roku 1949. W czym ta mapa jest szczególna?

Jest to pierwsza mapa, na której widnieje Redlica oraz, że miejscowość Dołuje jest zaznaczona jako siedziba Gminy. Przez pierwsze dwa powojenne lata Redlica funkcjonowała pod nazwą Maryszewo najprawdopodobniej jako spolszczona nazwa Marienthal . Nazwa Maryszewo przechodzi do historii w 01.07.1947 na podstawie Rozporządzenia Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 1 lipca 1947 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości opublikowanego Monitorze Polskim z 1947 nr 111 poz. 719.

REDLICA – wejście do biura byłego P.G.R.
Źródło Pan Roman Cukrowski

Równie ciekawą informacją, którą można odczytać z mapy jest, ze juz w roku 1949 w Redlicy funkcjonuje Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR), który funkcjonował w byłym głównym budynku folwarku. Niestety nie wiem jak wyglądał budynek. Jedyne zdjęcie jakie posiada redlica.pl to zdjęcie przesłane przez Pana Romana Cukrowskiego. Widzimy tylko drzwi i część schodów. Niestety w latach 80 ubiegłego wieku zapadła decyzja o jego wyburzeniu. Na jego miejscu kierownictwo PGR zdecydowało o budowie chlewni. Chlewnia, podobnie jak budynek Folwarku została wyburzona.

Czytaj także:

Wnikliwe oko wypatrzy również miejscowość Dołuje a dokładnie podpis pod nazwą Gm. czyli Gmina. Gmina Dołuje została utworzona już w roku 1945 i funkcjonowała tylko 9 lat, w roku 1954 została zlikwidowana. W tym, czasie był to tzw. III okręg administracyjny – Pomorze Zachodnie, natomiast 28 czerwca 1946 gmina – jako jednostka administracyjna powiatu szczecińskiego – weszła w skład nowo utworzonego woj. szczecińskiego.

Mapa Szczecina i okolic z roku 1949
Kliknij w mapę aby powiększyć