redlica.pl

Z myślą o Tobie – www.redlica.pl

OZEANEUM Stralsund

Podziel się:
OZEANEUM Stralsund zaprasza z 5 wystawami i 50 akwariami na wyjątkową podwodną podróż przez morza północne. Nurkowanie bez zmoknięcia – to możliwe w OZEANEUM Stralsund. Wystawy naukowe zostały połączone z zapierającymi dech w piersiach akwariami
Kiedy:
Czerwiec – Wrzesień
codziennie 09:30 – 20:00
Październik – Maj
codziennie 09:30 – 18:00
Godziny otwarcia muzeum mogą ulec zmianie
Gdzie:
Hafenstrasse 11
Stralsund
Ile:
Bilety OZEANEUM
Bilet normalny 17.00 €
Bilet ulgowy 12,00 €
Dzieci w wieku 4-16 lat 8.00 €
Dzieci w wieku 4-16 lat z rodziną 7.00 €

MUSEUM MORSKIE OZEANEUM
Karnet do wszystkich obiektów
Bilet normalny 23.00 €
Bilet ulgowy 17.00 €
Dzieci w wieku 4-16 lat 12.00 €
Dzieci w wieku 4-16 lat z rodziną 11.00 €

Akwarium Otwarty Atlantyk

Sercem OZEANEUM i wszystkich akwariów, a zarazem największym zbiornikiem wypełnionym 2,6 milionami litrów wody jest „Otwarty Atlantyk“. Ten basen o 17-to metrowej przekątnej i 9-cio metrowej głębokości można podziwiać z dwóch poziomów. Akrylowa szyba panoramiczna o powierzchni 50 metrów kwadratowych ma 30 centymetrów grubości, by sprostać olbrzymiemu ciśnieniu wody.
Nową atrakcją naszego przeprojektowanego akwarium jest 11 metrowy wrak. Wrak ten zapewnia schronienie dla różnorodnych mieszkańców naszego zbiornika, takich jak dorady czy okonie morskie. Sam wrak jest miniaturową repliką zatopionego statku towarowego z 1909 roku.

Tutaj mieszka prawie trzymetrowa samica tawrosza piaskowego o imieniu Niki. Została ona przeniesiona w roku 2012 z berlińskiego Akwari-um Zoologicznego, gdyż stało się ono już dla niej za małe. Wspólnie z majestatycznym skrzyd-lakiem krąży od tego czasu po OZEANEUM. Zaobserwuj synchroniczne pływanie rojów makreli śródziemnomorskich.

Na dolnym piętrze, znajduję się „ Dno Morskie’’ z którego można zaobserwować różnorodne płaszczki między innymi mante inaczej zwaną diabłem morskim oraz graniki wielkie. Miejsce dna morskiego jest również popularnym miejscem odpoczynku dla naszych Ammenhai tzw. Rekinów – Pielęgniarek “Anny” i “Antona”.

Pingwiny peruwiańskie, zwane pingwinami Humboldta

Do ulubionej publiczności OZEANEUM należy dziesięć pingwinów peruwiańskich na tarasie widokowym znajdującym się przy Morzu dla Dzieci. Mogą one być podziwiane zarówno po-dczas nurkowania i pływania w świecie podwodnym 120 000-litrowego basenu, jak również na skałach podczas wypoczynku.

Pingwiny peruwiańskie są gatunkiem zagrożo-nym wyginięciem. Ci upierzeni pływacy w OZEANEUM pochodzą z odchowu i wzrastały w ogrodach zoologicznych Meklemburgii Pomorza Przedniego. W OZEANEUM w latach 2011 i 2012 wykluły się pierwsze dwa pisklęta.

Pingwiny Humboldta w OZEANEUM zaszczyciła juz swoimi odwiedzinami duńska para królewska oraz Kanclerz Niemiec Dr Angela Merkel, która została Matką Chrzestną pani pingwinowej – Alexandry.

Morze Północne

Wycieczka po basenie Morza Bałtyckiego przechodzi niepostrzeżenie w podróż po Morzu Północnym. Zaraz na początku wita zwiedzających jedna z największych istot żyjących w basenie północnym. Dziewięciometrowy model 1:1 imponującego rekina żarłacza olbrzymiego skupia na sobie wzrok wszystkich Gości.

W jednym z akwariów można z górnego poziomu obserwować zwierzęta zamieszkujące Morze Wattów. Nie łatwo rozpoznać w nim niektórych mieszkańców, np.: flądry i gładzice – tak głęboko ukryte, że widać im tylko oczy. Następny krajobraz to Bretania i Helgoland, gdzie żabnice, dorsze i rzadkie okazy molwy przemierzają 200 000 – litrowe akwarium tunelowe.

Erozyjna niecka z niesamowicie wpływającą falą jest ojczyzną licznych barwnych wargaczy. Poprzez szkockie wybrzeże fiordowe z olbrzymią grupą rzadko pokazywanych w akwariach piotroszy udajemy się na Północ. W mroźnych wodach Północnej Norwegii żyją niezliczone dziwaczne raki, anemony i rozgwiazdy. Tutaj znajduje się od 2015 roku niezwykle rzadki ryf koralowy zimnych wód morskich, który do dziś pozostaje prawie w ogóle niezbadany. Dzięki małym punktom świetlnym można króciutko spojrzeć na owe kwiatozwierza żyjące w ciemnych otchłaniach morskich.

Na koniec wyłaniają się inni mieszkańcy norweskich morskich czeluści, takich jak karmazyn atlantycki i zębacze z rodziny ryb okoniokształtnych. Podwodna podróż prowadzi dalej w kierunku południowych wód otwartych. Filigranowe chełbie szybują przez akwarium pozornie w stanie nieważkości.

Na końcu tej akwarystycznej wycieczki rozpościera się gigantyczne akwarium: „Otwarty Atlantyk“, zamieszkały przez różnorodność istot podmorskich.

Akwarium Morze Bałtyckie

Podwodna podróż przez akwaria naszego OZEANEUM rozpoczyna się w basenie Morza Bałtyckiego i prowadzi poprzez różnorodne morskie biotopy.

W 21 akwariach ekspozycyjnych o pojemności do 126 000 litrów żyją duże i małe zwierzęta bałtyckie. Tutaj można odkryć nie tylko popularne gatunki, takie jak szczupak, śledź, czy chełbia, ale również zobaczyć zająca morskiego, wężynę, jesiotra rosyjskiego i wiele innych nieznanych morskich bytów.

Wszystkie akwaria są wyposażone w kosztowną technikę i ekologicznie skonstruowane. Przy każdym zbiorniku znajduje się indywidualny wskaźnik obiegu wody, który pozwala dostosować poziom zasolenia, temperaturę i nurt wody do wymogów zwierząt. Wiele akwariów dysponuje szklanym dnem. Akwarium o nazwie „Stralsundzki basen portowy“ prowadzi poprzez biotopy wód Zalewu do łąk traw morskich i kredowych klifów na Rugii. Stąd rozpościera się widok na otwarty Bałtyk.

Ławica śledzi z ponad tysiącem indywiduów ukazuje tutaj życie w otwartych wodach. Poprzez Morze Archipelagowe, najbardziej na Północ wysunięty zbiornik, nasza wędrówka prowadzi wzdłuż szwedzkiego wybrzeża. Tutaj, zanim podróż zakończy się w cieśninie Kattegat, bramie do Morza Północnego, można poczuć smak życia rzecznych ujść.