Rusza budowa stadionu!!

Prezes Zarządu Pogoni Szczecin SA Jarosław Mroczek w obszernym liście dzieli się z Kibicami najnowszymi ustaleniami w kwestii budowy stadionu. 10 marca odbędzie się ostatni domowy mecz Portowców na obiekcie w obecnym kształcie. Przed nami wiele dużych zmian już w najbliższych tygodniach.

Szanowni Sympatycy Pogoni Szczecin,

niniejszy tekst kieruję do wszystkich Kibiców. Do tych, którzy niezależnie od warunków pogodowych chodzili na wszystkie mecze naszej drużyny. Do tych, którzy na stadionie bywali tylko czasami. Również do tych, którzy nie akceptowali warunków, w jakich zmuszeni byliśmy oglądać mecze na stadionie im. Floriana Krygiera.

Dzisiaj mogę Wam już jednoznacznie oświadczyć, że czas zmian nadszedł. Rozpoczyna się rzeczywisty proces budowy. Co prawda do uroczystego podpisania Umowy o budowę stadionu i CSDiM dojdzie dopiero za kilka, a najdalej kilkanaście dni, ale my nie możemy już czekać. W porozumieniu z Wykonawcą ustaliliśmy pewne istotne szczegóły, z punktu widzenia Kibiców i klubu. W dalszej części tego tekstu znajdziecie niektóre z tych ustaleń, dotyczące przede wszystkim harmonogramu budowy i działań organizacyjnych, czekających nas w związku z procesem budowy.

Jestem głęboko przekonany, że podzielacie wielką radość, bo wreszcie doczekaliśmy się tej chwili. Jestem też absolutnie pewien, że po zakończeniu wszystkich prac będzie to obiekt, który stanie się nie tylko naszym nowym stadionem, ale wyjątkowym obiektem w naszym mieście, równie podziwianym, jak dzisiaj jest przez wielu podziwiany budynek Filharmonii.

Musimy jednak pamiętać, że czas budowy będzie trudny dla klubu, zawodników, naszych grup młodzieżowych, drużyny rezerw, Akademii Pogoni Szczecin, ale i dla Was – Kibiców klubu. Wykażmy się cierpliwością, choć wiem, jak będzie o nią trudno. Gdy ten czas minie, zapomnimy szybko o wszystkich niedogodnościach.

W klubie już przystąpiliśmy do działań związanych z wkroczeniem w fazę budowy, a co się z tym wiąże, koniecznych zmian. Odbyło się już kilka spotkań z przedstawicielami dwóch spółek: Doraco – firmy będącej Głównym Wykonawcą oraz Dedeco – której architekci są autorami Programu Funkcjonalno-Użytkowego. To dopiero początek regularnych spotkań, a właściwie początek wspólnej pracy. Wynikiem rozmów są bardzo ważne ustalenia, dotyczące sposobu prowadzenia całej inwestycji, a przede wszystkim sposobu, w jaki zmieniać będziemy stadion i w jaki będziemy mogli go udostępniać Kibicom.

Podstawowe decyzje są następujące:

1. Na stadionie w przebudowie będziemy rozgrywali zdecydowaną większość naszych ekstraklasowych spotkań (jedyna zmiana może być związana z czasem niezbędnym na przebudowę głównego boiska), jednak ostatnim meczem, który zostanie rozegrany na stadionie w obecnym kształcie, będzie spotkanie 25. kolejki Ekstraklasy, 10 marca o g. 15:30, z Zagłębiem Lubin. To będzie ostatnia szansa dla każdego z nas by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z tym stadionem. Zapraszam Was, przyjdźcie wszyscy, pożegnajmy Paprikanę taką, jaką była przez ostatnich kilkadziesiąt lat i jak dobrze nam służyła!

2. Od meczu 27. kolejki Ekstraklasy (z Jagiellonią Białystok) będziemy dysponować obiektem o pojemności około 4 800 miejsc w sektorach 15-23 (dotychczasowa strefa III). Dokładną liczbę dostępnych krzesełek poznamy w najbliższym czasie. Istniejące dzisiaj trybuny od sektora 1 do 14 włącznie (cała dotychczasowa strefa I i II), zostaną ogrodzone i będą na nich już trwały prace rozbiórkowe (będzie to teren budowy).

3. Pogoń Szczecin w osobnych komunikatach będzie na bieżąco informować (poczynając od poniedziałku, 18 lutego), w jaki sposób zostaną podzielone miejsca na pozostałych sektorach przeznaczonych do użytku widzów. Szczególną uwagę przywiązujemy do tych wszystkich osób, które wykupiły już karnety. W ich przypadku informacja o „wymianie” lub innym sposobie przydzielenia nowych miejsc zostanie podana naprawdę szybko. Bardzo jednak proszę o cierpliwość, bo te zmiany – nadchodzące tak szybko – to olbrzymie wyzwanie dla nas wszystkich.

4. Teren budowy (ogrodzony, niedostępny) będzie zresztą znacznie większy i obejmować będzie: cały parking gości i parking VIP (od strony ul. Twardowskiego), a także cały parking na koronie stadionu! Oznacza to niestety, że nie będzie jakiejkolwiek możliwości parkowania samochodów na terenie obiektu. W tym kontekście nabiera szczególnego znaczenia i wagi uchwała Rady Miasta poprzedniej kadencji, podjęta z inicjatywy pana radnego Rafała Niburskiego, dotycząca zgody na bezpłatną komunikację miejską dla Kibiców w dniu meczów Pogoni. Ogrodzone zostaną również wszystkie boiska (poza jednym), które w przyszłości będą obiektami CSDiM. Tam również rozpoczną się prace.

5. Bramy wejściowe na obiekt dla Kibiców (w zależności, na który sektor będą się udawali) usytuowane będą od strony ul. Twardowskiego (wejściem, którym dotychczas wchodzili kibice gości) oraz od ulicy Karłowicza. Na tych wejściach zostaną ustawione dodatkowe kołowrotki, tak by wszyscy posiadacze wejściówek zdążyli bez problemu dostać się na stadion. Z użytku wyłączone zostaną bramy od strony ul. Witkiewicza.

6. Z oczywistych powodów, z momentem ukazania się tej informacji, wstrzymujemy sprzedaż karnetów na dotychczasowych zasadach. W jaki sposób i na jakich zasadach będzie można nabywać bilety na kolejne mecze ogłosimy nie później, niż do końca lutego. Nowe regulacje obowiązywać będą oczywiście od domowego meczu z Jagiellonią Białystok.

7. Dokładne drogi wejścia/wyjścia i sposób ich oznakowania przedstawimy na początku marca, po zatwierdzeniu – przez zobowiązane do tego instytucje – nowego planu zabezpieczenia imprezy masowej (trzeba wytyczyć nowe drogi ewakuacyjne, wjazdy dla karetek, straży pożarnej i poczynić wiele innych, drobnych ustaleń, niezbędnych dla uzyskania pozwolenia na organizację imprezy masowej – bo tak formalnie nazywa się mecz).

8. Poszczególne działy Pogoni Szczecin pracują intensywnie nad wprowadzeniem zarówno nowych rozwiązań, ale i jak największych ułatwień dla Kibiców. Mamy świadomość, że nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Prosimy o wyrozumiałość i zgłaszanie jakichkolwiek niedogodności, lub złych rozwiązań. Będziemy każdy taki wniosek wnikliwie analizować i jeśli wspólnie dojdziemy do przekonania, że ma on sens, że zmieni coś pozytywnie – na pewno go uwzględnimy. Stworzymy też platformę internetową do porozumiewania się w tych sprawach z Kibicami.

9. Występujemy do odpowiedniej Komisji PZPN z wnioskiem o zwolnienie nas z obowiązku przyjmowania Kibiców drużyny gości w okresie prowadzonej przebudowy – miejsca na trybunie gości udostępnimy naszym Kibicom.

10. W trakcie prowadzonej budowy będziemy Was informować z odpowiednim wyprzedzeniem o każdej niezbędnej zmianie.

Rozpoczynająca się obecnie przebudowa, właśnie ten jej okres, jest na pewno najtrudniejszym do „przeżycia” dla Kibiców. Nagrodą będzie fakt, że jesienią przyszłego roku każdy z Was będzie mógł zasiąść na kompletnie nowej trybunie południowej i zachodniej, wykonanej „pod klucz” (tzn. całkowicie zadaszonej, z wszystkimi elementami ujętymi w projekcie, z dostępem do parkingu – również wykonanego „pod klucz”). W tym czasie powstaną też (jeszcze w tym roku) cztery zupełnie nowe boiska – jedno ze sztuczną nawierzchnią, trzy z płytą tzw. hybrydową, w tym jedno dodatkowo z płytą podgrzewaną, wszystkie oświetlone, a nad boiskiem ze sztuczną nawierzchnią „balon” od października do kwietnia.

Mamy również nadzieję, że uda się (rozstrzygną to kwestie techniczne) dokonać przebudowy płyty głównej boiska jeszcze w tym roku (w okresie czerwiec – sierpień). To bardzo ważny element całej przebudowy. W czasie, kiedy będzie trwała przebudowa trybuny południowej i zachodniej, prawdopodobnie uda się też dokonać dość istotnych działań budowlanych na terenie przyszłej trybuny wschodniej (nowej, tzw. „czwartej”). To jednak jest silnie uzależnione i będzie możliwe tylko wtedy, gdy uda się przebudować tego lata płytę główną stadionu.

W nadchodzącym okresie będziemy regularnie informowali Was o tym wszystkim, co związane jest z postępami w pracach przy budowie stadionu. Szukajcie informacji na naszych stronach internetowych i w naszych kanałach na mediach społecznościowych.

Dzisiaj raz jeszcze powtórzę – wreszcie ruszamy z rzeczywistą budową naszego stadionu!

Łączę wyrazy szacunku
Jarosław Mroczek
Prezes Zarządu

Źródło: Pogoń Szczecin SA