Obsługiwałem angielskiego króla, reż. Jiří Menzel

Podziel się:
Bohater filmu, Jan Dziecię, wychodzi z więzienia po wielu latach odsiadki. Zamieszkuje w domu na granicy, we wsi niegdyś zamieszkałej przez Niemców ale dziś opustoszałej, bowiem po wojnie wszyscy rdzenni Niemcy zostali zeń wysiedleni. W drodze do domu Jan wspomina czasy, kiedy był młodym kelnerem, z rozrzewnieniem przywołuje w pamięci swój talent do robienia pieniędzy i pierwsze doświadczenia seksualne.

To właśnie wtedy poza pierwszymi lekcjami kelnerowania i uprawiania miłości wykształcił w sobie zdolność niczym nieograniczonych marzeń o sukcesie i odkrył powab bogactwa. Jan zdobywa swoje pierwsze doświadczenia w małym przygranicznym miasteczku, gdzie Czesi i Niemcy żyją obok siebie we względnym spokoju.

Inteligentny i sprytny młodzian szybko zaczyna odnosić pierwsze zawodowe sukcesy, jednak zazdrość mieszkańców miasteczka wkrótce zmusza go do wyjazdu. W swej zaradności znajduje więc pracę w miejscu, gdzie śmietanka czeskiego społeczeństwo przyjeżdża “się pokazać” w luksusowym hotelu niedaleko Pragi. Człowiekowi pochodzącemu z nizin społecznych styl życia tych bogatych, młodych ludzi wydaje się prawie niewyobrażalny. Jednak młodemu Janowi wyraźnie imponuje ich egoizm i beztroska, postanawia więc, że zrobi wszystko, aby zostać bogaczem i żyć tak jak oni. Z czasem opuszcza on luksusowy hotel i mając nadzieję na imponującą karierę, podejmuje pracę w eleganckim, nowo wybudowanym hotelu w Pradze. Tutaj uczy się, jak wykwalifikowany kelner powinien się ubierać i zachowywać, tutaj też spotyka go największy moment chwały: cesarz Abisynii odwiedza hotel i nagradza Jana za jego wspaniałą (choć krótką) służbę. Wkrótce potem decyzje kongresu w Monachium, tuż przed wojną, niespodziewanie wyznaczą punkt zwrotny w losach bohatera i wprowadzą do jego życia wiele zmian…

Dodaj komentarz

avatar
Autor
Kartka z kalendarza
Dzisiaj jest poniedziałek, 06 kwietnia 2020
Jest to: 97 dzień roku
Imieniny obchodzą: Celestyn, Wilhelm, Ady:
Panel logowania
Polecamy
Znajdź w Archiwum