Zamek Frýdlant jest jednym z największych i najważniejszych zabytków w północnych Czechach. Łączy w sobie dwie cechy architektoniczne: średniowieczny zamek i renesansowy zamek. Zamek został zbudowany około połowy XIII wieku.

W 1278 r. Zakupiono majątek Bibrsztejna, który w znacznym stopniu przyczynił się do budowy potężnego pałacu zamkowego. W latach 1558-1620 Frýdlant należał do rodziny Redernów. W dalszym ciągu udoskonalali posiadłość Frýdlant. Byli zdolnymi żołnierzami i wojownikami, ale także budowniczymi i zwolennikami sztuki. Ich dziełem jest budowa nowego renesansowego zamku i kaplicy.

W latach 1622-1634 zamek należał do Albrechta z Wallenstein. Kupił go za 150 tys. sztuk złota. Jego posiadłości odnotowały ogromny boom w czasie wojny trzydziestoletniej, kiedy wystawił swoją armię.

Po zabójstwie Albrechta w 1634 roku, Zamek Frýdlant otrzymała rodzina Gallasów od 1759 Clam-Gallas, poruszającego się w znacznej szlachty służby dyplomatycznej i militarnej na dworze cesarskim. Mieszkali tu do 1945 r., Kiedy to Zamek Frýdlant został znacjonalizowany. .

Pierwotna forma gotyckiego zamku nie zachowała.. Dzisiaj widzimy zamek jako masową dwupiętrowym budynku wokół małego nieregularnego dziedzińca zdominowany przez duży cylindryczna wieża bergfrit. Zamek stopniowo został rozbudowany by w XVI wieku przebudowany w stylu renesansowym. Kaplica i renesansowy zamek zostały zbudowane na przełomie XVI/XVII wieku. W latach sześćdziesiątych XX wieku miały miejsce ostatnie poważne prace budowlane, a mianowicie przebudowa skrzydeł Kastelána.

W 1801 roku Clam-Gallas udostępnili społeczeństwu część zamku tworząc pierwsze muzeum w środkowowschodniej Europie

Ze względu na regulamin Zamku Frýdlant by zobaczyć wnętrza zamku [kliknij tutaj]
Źródło: Zamku Frýdlant
Źródło fotografii: własne