Wąwelnica na planie owalnicy leży w Gminie Dobra w powiecie polickim.
Przez Wąwelnicę przebiegała linia Randower Kleinbahn łącząca Stobno z Nowym Warpna. Do dnia dzisiejszego zachował się tylko nasyp kolejowy leżący za wsią, nie zachowała się natomiast pracująca tutaj gorzelnia, która była jednym z powodów budowy w Wawelnicy połączenia kolejowego.
Będąc w Wąwelnicy bez wątpienia trzeba obejrzeć kamienno-ceglany kościół, mający swoje w drugiej połowie XIII wieku Kościół został gruntownie przebudowany w XVIII wieku. Kościół pw Matki Boskiej Częstochowskiej jest jednosalową, zorientowaną w kierunku wschód-zachód wedle średniowiecznego zwyczaju.
W południowej ścianie zobaczyć można ostrołukowy 3 uskokowy portal ceglany, dawne wejście do kościoła. W zachodniej części korpusu znajduje się wieża drewniana pełniąca rolę dzwonnicy. Wewnątrz barokowy dzwon z 1660 z zakładu ludwisarskiego ze Szczecina. W kościele barokowa ambona z XVIII wieku. Teren kościoła otacza zabytkowy mur z przełomu XVII/XVIII wieku z bramką.
01.01.2015 uruchomiona została na podstawie umowy między Urzędem Gminy Dobra a Urzędem Miasta Szczecin z dnia 14.10.2014 linia 122 linia Kursuje na trasie Kościno – Bezrzecze przez Dołuje – Wąwelnicę i Redlicę.
Na zdjęciu znak drogowy z niemiecką nazwą Wąwelnicy – Wamlitz