Dawid Klich | 22.07.2018, 12:44 |Turystyka
Wypad ku nieco zapomnianym przez szczecinian atrakcji Puszczy Bukowej mianowicie ku malowniczemu strumykowi Lwia Paszcza i pomnikowi Carla Ludwiga Gene.

Lwia Paszcza (niem. Gené Grund, Gené Quelle) – źródło w północno-zachodniej Polsce, prawy dopływ Lisiego Potoku. Znajduje się w środkowej części Puszczy Bukowej.

Źródełko w malowniczym kolistym rozszerzeniu doliny Lisiego Potoku, w 1893 r. zostało obudowane i ujęte w żeliwny odlew lwiej paszczy, stąd powojenna nazwa źródełka i doliny leżącej między Zamczyskiem na południu i Odyńcem na północy. Dawna niemiecka nazwa Gené Grund, Gené Quelle została nadana na cześć Carla Ludwiga Gené, który był nadleśniczym w Śmierdnicy, wielce zasłużony dla Puszczy Bukowej.

Pomnik Carla Ludwiga Gené nadleśniczego ze Śmierdnicy stoi przy szlaku czerwonym z Kijewa do Ogrodu Dendrologicznego. Carl Ludwig Gené ur. 08.05.1820 w Cosseblatt zmarł w Szczecinie w 16.06.1893 z pochodzenia Francuz.

W roku 1863 zostaje nadleśniczym w Śmierdnicy. Był wielkim miłośnikiem Puszczy Bukowej. Jego działalność możemy dostrzec i dzisiaj, wyznaczył on bowiem trasy turystyczne, drogi, pobudował mostki i schody. Odnalazł również wiele drzew pomnikowych. Powiększył i doprowadził do świetności Ogród Dendrologiczny w Glinnej. Ok. 1870 k. Śmierdnicy odkrył złoża węgla brunatnego. Carl Ludwig Gené zginął nagle śmiercią tragiczną – został zastrzelony przez kłusownika. Jego zasługi nie zostały zapomniane. W 1894 roku Buchheide-Verrain (Towarzystwo Miłośników Puszczy Bukowej) wybudowało widoczny na fotografii pomnik. Na jego cześć nazwano również źródło i strumień