Pomorze wielu kultur

Dzieje Pomorza charakteryzowały się niezwykłą dynamiką. Na naszej wystawie stałej staramy się ukazać skutki tej dynamiki i zmiany, jakie ona za sobą niosła. Opowieść o historii i kulturze regionu prezentują przedstawione eksponaty oraz historyczne postacie z nimi powiązane.
Kiedy:
Od wtorku do niedzieli,
od godz. 10:00 do 18:00
od 1 listopada do 30 kwietnia
od godz. 10:00 do godz. 17:00
Gdzie:
Pommersches Landesmuseum
Rakower Str. 9
Greifswald
Ile:
Normalny: 6,50 €
Ulgowy:
(dzieci od lat 3 i młodzież szkolna, studenci, osoby niepełnosprawne) 4,50 €
Rodzinny: 13,00 €
Normalny grupowy (od 15 osób): 5,00 €/ od osoby
OOferta edukacji muzealnej dla grup: 2,50 €/ od osoby

Rozpoczynamy zatem od przybliżenia prehistorycznej mody, a także osiągnieć medycyny i techniki epoki brązu i żelaza. Dowiemy się jak Słowianie wytwarzali smołę i do czego im służyła. Gdy wspólnie poszukiwać będziemy zaginionego, mitycznego grodu – Winety, z mroków legend wyłoni się nam obraz średniowiecznych miast Pomorza. Niejedno z nich należało wówczas do Hanzy – gospodarczego związku europejskich ośrodków miejskich. Dzięki wymianie handlowej Pomorzanie poszerzali swoje horyzonty. W kartografii najtrafniej oddał je mistrz Lubinius, tworząc na początku XVII wieku pierwszą tak precyzyjną mapę Księstwa Pomorskiego. Księstwo to przez wieki pozostawało we władaniu dynastii Gryfitów, której przedstawicieli w ważnym momencie przyjęcia reformy religijnej Marcina Lutra, ukazano na powstałej w Szczecinie ogromnej, mierzącej 30 metrów kwadratowych, tkaninie, zwanej oponą Croya.

Po wymarciu pomorskiej dynastii, region przez dziesięciolecia znajdował się pod wpływami Szwecji i Prus. Na wystawie możemy wcielić się w rolę szwedzkiego mierniczego i zobaczyć piękne mapy, które powstały w wyniku jego pomiarów. Zobaczymy także jak w XVIII wieku łapano pchły, które przenosiły groźne choroby oraz jak w brazylijskiej dżungli wyglądały osady Pomorzan, którzy wyemigrowali ze swojej ojczyzny w kolejnym stuleciu. W końcu, będą mieć Państwo szansę doświadczyć fenomenalnej przemiany Szczecina u progu XX wieku w jedno z najwspanialszych miast obszaru Morza Bałtyckiego oraz prześledzić rozwój nadmorskich kurortów i cesarskich kąpielisk od wyspy Uznam po Łebę

Dawid Klich

Dawid Klich

Mąż Ani, ojciec Jasia. Założyciel redlica.pl. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza