Muzeum Peenemünde

Zakłady Doświadczalne Peenemünde były w latach 1936 – 1945 największym centrum zbrojeniowym w Europie. Na powierzchni 25 km² nad bronią samosterującą pracowało tutaj jednocześnie nawet 12 000 osób. Ich praca koncentrowała się przede wszystkim na stworzeniu najbardziej znanej na świecie rakiety samosterującą i pierwszej działającej wówczas wojskowej rakiety batalistycznej.
Kiedy:
kwiecień-wrzesień
10.00 – 18.00
październik – marzec
10.00 – 16.00
W okresie od listopada do marca
w poniedziałki nieczynne
Gdzie:
Im Kraftwerk
Peenemünde
Ile:
Bilet normalny 9,00 €
Bilet ulgowy 6,00 €
Bilety szkolne dla klas 4,00 €
Bilet rodzinny 20,00 €

Ekspozycja stała w sterowni elektrowni Peenemünde ukazuje historię niemieckiej technologii rakietowej od jej utopijnych początków w latach 20., przez prace technologiczne w Peenemünde, aż do produkcji seryjnej rakiet w Mittelbau-Dora i zastosowania urządzeń przeciwko wielkim miastom zachodnioeuropejskim. Druga część wystawy zaprasza do śledzenia historii technologii opracowywanej w Peenemünde podczas „zimnej wojny” aż do roku 2000. Repliki dwóch najważniejszych broni Zakładów Doświadczalnych Peenemünde, pocisku manewrującego Fi103/„V1” oraz rakiety A4/„V2” można zobaczyć pośród innych wielkoformatowych eksponatów w części otwartej muzeum.

Elektrownia jako taka jest ostatnim budynkiem pozostającym całkowicie do dyspozycji Zakładów Doświadczalnych Peenemünde. Budynek koresponduje z przemysłowym charakterem prac towarzyszących przeprowadzanym niegdyś projektom zbrojeniowym. Cały budynek utrzymany jest w formie dającego się obejrzeć z każdej strony pomnika. Na interaktywnych stacjach muzealnych znaleźć można obrazowe informacje na temat budowy i funkcji elektrowni. W jej kotłowni znajduje się z kolei wystawa traktująca o historii elektrowni, jej budowie i użytkowaniu aż do roku 1990.

Oszklona winda prowadzi na taras widokowy, który znajduje się na dachu elektrowni. Z tego miejsca zwiedzający mają możliwość z wysokości 30 metrów obejrzeć skalę przestrzenną działających niegdyś zakładów zbrojeniowych i przekonać się o złożoności i monstrualności projektu Peenemünde. Muzeum jest w stanie oddać jedynie jego ogólny zarys.

Dawid Klich

Dawid Klich

Mąż Ani, ojciec Jasia. Założyciel redlica.pl. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza