Przetarcie się… czyli wypad na Szrenicę. 5 października 2009. Szklarska Poręba – Trasa Narciarska Puchatek – Hala pod Łabskim Szczytem – Mokra Droga – Hala Szrenicka – Wodospad Kamieńczyka – Szklarska Poręba

Hala pod Łabskim Szczytem jest łąką subalpejską, powstałą na skutek działalności człowieka. W centralnej jej części stoi schronisko “Pod Łabskim Szczytem”, które powstało na miejscu starej budy. Na początku XX w. zostało przebudowane, poczym kilka lat później strawił je pożar. Odbudowano je ponownie, doprowadzając do niego w latach 1937-45 nowe drogi. W dawnych czasach biegł tędy szlak prowadzący do źródeł Łaby, które znajdują się w Czechach. 

Hala Szrenicka – nazwa ta nie jest przypadkowa, bo rzeczywiście Hala Szrenicka jest ogromną łąką, na której kiedyś wypasano bydło. Porasta ją bujna roślinność m. in. ciemiężnica zielona, modrzyk górski, goryczka trojeściowa, tojad mocny, sasanka alpejska, podbiałek alpejski i inne. Przez pewien czas nazywano to miejsce Graniczną Łąką ze względu na to, że hala obejmuje również tereny po stronie Czeskiej. W roku 1787 wybudowano na Hali Szrenickiej pierwszą budę pasterską, którą z czasem przekształcono na schronisko. Murowany budynek powstał dopiero w 1895 roku. Parokrotnie przebudowywany, m. in. w latach 1939 i 1962, został uszkodzony przez pożar w roku 1975. Został jednak odbudowany i jest obecnie największym schroniskiem w polskich Karkonoszach. W okolicy Hali Szrenickiej swój początek biorą popularne trasy narciarskie: “Lollobrygida” i “Śnieżynka”.

(1362 m n.p.m., niem. Reifträger) – szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy państwowej z Czechami, na południe od Szklarskiej Poręby. Doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie, a także Karkonosze czeskie.

Sam szczyt Szrenicy wyniesiony jest ponad główny grzbiet Karkonoszy (Śląski Grzbiet) na wysokość 60 m. Wierzchołek leży całkowicie po polskiej stronie granicy.

Dawid Klich | 13.05.2017 | Turystyka