Muzeum DDR

Na terenie byłej chłopskiej spółdzielni handlowej w Dargen na wyspie Uznam przy drodze B110 został utworzony w 1997 roku z inicjatywy entuzjastów motocykli NRD muzeum dwukołowców.

Nawiasem mówiąc, muzeum oferuje wgląd w życie ludzi w byłej NRD dzięki wystawie dóbr konsumpcyjnych i artykułów gospodarstwa domowego.

Kiedy:
Kwiecień – październik:
Wtorek – Niedziela
10:00 – 18:00
Listopad – marzec:
Wtorek – Niedziela
10:00 – 15:00
Gdzie:
Bahnhofstrasse 7
Dargen
Ile:
Bilet pojedynczy:
normalny: 7,50 €
Ulgowy 5,00 €
Bilety grupowy
normalny: 6,00 €
Ulgowy 4,00 €
W niezliczonych dobrowolnych godzinach dwukołowe pojazdy wyprodukowane i sprzedane w byłej NRD zostały przywrócone, a budynki zostały odbudowane i powiększone przez członków muzeum.

Tymczasem wystawa znacznie rozszerzyła się na temat „motocykli DDR”. Rdzeniem wystawy jest technologia silników, ciągniki, technologia NVA, karetki pogotowia, technologia samochodów i samochodów strażackich.

Wystawa pojazdów
Pokazuje prawie wszystkie powszechne w dwukołowych pojazdach NRD, od „Hackenwärmer” do AWO, a także marki z „przyjaznych” obcych krajów, takich jak Jawa z ZSRR lub Dniepr z ZSRR. Są wózki inwalidzkie, takie jak Krause „Piccolo” i DUO. Nasza paleta samochodów sięga od FRAMO po Tatry 603/613 i typy Volga. Możesz zobaczyć na przykład pojazdy dostawcze i pogotowia ratunkowego. Wśród „większych” możemy wymienić ciężarówkę S400, autobus rządowy Ikarus 22SL oraz piętrowy autobus DO56, który został w pełni odrestaurowany przez nas. Wielu powinno także zdawać sobie sprawę z ciągników i sprzętu (np. Brockenhexe, aktywista, pionier …)

Życie w NRD
Nasza wystawa pokazuje wiele rzeczy z codziennego życia mieszkańców NRD. Technologia kamer, sprzęt kuchenny i AGD, zabawki, książki i czasopisma, odbiorniki radiowe i telewizyjne oraz kasety audio i gramofony. Ponadto istnieje również wiele dokumentów, od dowodu osobistego po książkę domową, a także duża liczba medali i odznak. Stary KONSUM pełen produktów DDR jest tak samo częścią naszej kolekcji, jak pokój ABV lub „dobry pokój”. Klubowa restauracja zaprasza do odpoczynku dla dużych i małych gości. Mamy nadzieję, że spodobała Ci się wystawa, przywołasz wspomnienia i że nas polecisz.

Dawid Klich

Mąż Ani, ojciec Jasia. Założyciel redlica.pl. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza