Skontrolują czym palisz! Od początku sezonu grzewczego do Straży Gminnej w Dobrej wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących podejrzenia spalania odpadów w piecach. Uzasadniane było to wydobywającym się dymem z komina. Wszystkie takie zgłoszenia zostały sprawdzone przez strażników gminnych.

Ponadto strażnicy gminni samodzielnie dokonują takich kontroli w podejrzanej sytuacji. Uprawnienia do przeprowadzenia kontroli wynikają z art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska. Na podstawie, tego artykułu strażnicy gminni posiadają stosowne upoważnienia i mogą wejść na teren kontrolowanej nieruchomości w celu przeprowadzenie czynności kontrolnych. Ewentualne uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem, w takiej sytuacji zostałoby złożone zawiadomienie do prokuratury.

W dotychczas przeprowadzonych kontrolach nie stwierdzono, aby w piecach spalane były odpady, pomimo, iż naocznie stwierdzano wydobywający się z komina cuchnący dym. Przypadki spalania odpadów w piecach ujawniane były w ubiegłym roku. Z każdej kontroli sporządzany jest protokół i dokumentacja fotograficzna. Najwięcej przypadków, w których faktycznie strażnicy gminni potwierdzali moce dymienie z komina, w tym nieprzyjemny zapach dotyczyło spalania w piecach węgla, a głównie workowanego ,,ekogroszku”. Na rynku oprócz ,,ekogroszku” o bardzo dobrych parametrach znajduje się duża ilość najtańszego opału, który nie zawsze można nawet nazwać ,,ekogroszkiem”. Niestety jest on dopuszczony do obrotu i można nim palić w piecach. Gdyby taki opał był spalany w piecach nowszej generacji, zapewne powstawałoby mniejsze zadymienie. W każdym przypadku w trakcie przeprowadzanej kontroli strażnicy gminni proszą także o okazanie aktualnego potwierdzenia przeglądu komina przez kominiarza. Przy braku dawany jest krótki termin na wykonanie stosownego przeglądu, wraz z informacją, iż przy braku jego wykonania powiadomiony zostanie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego – strażnicy gminni nie posiadają uprawnień do ukarania za brak przeglądu.

Zwracam uwagę, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami w piecach nie można spalać żadnych śmieci, odpadów, tworzyw sztucznych, gum itp., w tym także zanieczyszczonego drewna. Drewno z powłokami lakierniczymi, z rozebranych mebli, okien, zanieczyszczone wapnem, cementem jest odpadem i należy przekazać je do uprawnionego podmiotu Zabronione jest także spalanie wszelkiego rodzaju odpadów z płyt wiórowych, OSB, sklejki itp. Materiały te nasączone są różnego rodzaju substancjami i w trakcie ich spalania uwalniane są szkodliwe substancje. Za spalanie odpadów, w tym zanieczyszczonego drewna grozi mandat karny w wysokości do 500 zł lub skierowanie sprawy do sądu.

Źródło: Urząd Gminy Dobra

Źródło fotografii: gminadobra24

Dawid Klich | 27.02.2017, 20:56 | Wiadomości