Dawid Klich | 19.08.2016, 18:49 |Historia
Pozostałości Folwarku Marienthal. Historia Redlicy jest nierozerwalnie związana z powstałym w roku 1841 Folwarkiem Marienthal

Do dnia dzisiejszego zostało niewiele śladów po Folwarku Marienthal. Niestety z głównych folwarcznych zabudowań zostały tylko fundamenty. Pierwsze z nich znajdują się na prywatnej posesji i możemy je dojrzeć z drogi. Drugie natomiast są przysypane ziemią oraz gruzem i znajdują się po przeciwległej stronie drogi. w tym właśnie w tym miejscu stał główny budynek Folwarku. Niestety nie wiem jak wyglądał budynek. Jedynie zdjęcie jakie posiada redlica.pl to zdjęcie przesłane przez Pana Romana Cukrowskiego. Widzimy tylko drzwi i część schodów. Niestety w latach 80 ubiegłego wieku zapadła decyzja o jego wyburzeniu. Na jego miejscu kierownictwo PGR zdecydowało o budowie chlewni. Chlewnia , podobnie jak budynek Folwarku została wyburzona.

REDLICA – wejście do biura byłego P.G.R. Źródło Pan Roman Cukrowski
Jedno z dwóch posiadanych przez naszą redakcję zdjęć zabudowań Folwarku Marienthal. Zdjęcie przesłane przez Pana Romana Cukrowskiego
Copyright © Roman Cukrowski

Obok omawianych powyżej pozostałości zabudowań możemy napotkać resztki bruku. Widzimy jak poszczególne kamienie wystają z ziemi. Bruk znajduje się na drodze prowadzącej do Wołczkowa. Trzy lata podczas remontu drogi mogliśmy zobaczyć odsłonięte resztki bruku, które położone na drodze łączącej Folwark Marienthal z Wamlitz (dzisiejsza Wąwelnica). Uroku dodaje również niestety już bardzo mocno przetrzebiony drzewostan Parku. Kilkanaście lat temu w parku znajdowała się “karuzela”.

Jedyne dobrze zachowane budynki Folwarku Marienthal (środkowe)
Źródło: własne

Jedyne dobrze zachowane budynki Folwarku Marienthal znajdują się kilkaset metrów od pozostałości opisanych wyżej obiektów i są to dwa widoczne powyżej budynki mieszkalne zbudowane prawdopodobnie w roku 1926. Łatwo je rozpoznać po charakterystycznych spadzistych dachach oraz podmurówkach z kamienia. Budynki o identycznej strukturze dachu możemy spotkać praktycznie w każdej mniejszej i większej miejscowości po obu stronach granicy.