Cmentarz Francuski (Französische Kirchhof)

Cmentarz Francuski (Französische Kirchhof). Przedwojenny Szczecin (Stettin) posiadał kilka małych cmentarzu i tylko nieliczne przetrwały do dzisiejszych czasów. Spora część jeszcze przed II Wojna światową została zmieniona na parki miejskie.

Gdzie się znajdowały i jaka ich była historia od momentu powstania do momentu ich zamknięcia. Warto pamiętać o miejscach spoczynku tysięcy mieszkańców starego, przedwojennego Szczecina. Dzisiaj myśląc cmentarz mówimy Centralny. Bez wątpienia Cmentarz Centralny jest największym cmentarzem starego Szczecina powstał po zlikwidowaniu kliku mniejszych. Jednym z tych małych cmentarzy przedwojennego Szczecina był Cmentarz Francuski (Französische Kirchhof) Warto pamiętać, gdzie kiedyś spoczywali nasi poprzednicy.
Domek Grabarza
źródło fotografii: własne © redlica.pl

Cmentarz Francuski (Französische Kirchhof) jak sama nazwa wskazuje był przeznaczony dla Francuzów mieszkających w Szczecinie. Gdzie więc go szukać? Musicie udać się w okolice ulicy Storrady. Łatwo znajdziecie nieczynny już Cmentarz. O jego istnieniu przypominają trzy krzyże w kolorach niebiesko-biało-czerwonych (kolory francuskiej flagi). Tuż obok stoi mały drewniany brązowy domek to Domek Grabarza dziś Klub Storrady.

Cmentarz Francuski (Französische Kirchhof) pełnił swoją funkcję pełnił na przełomie XIX/XX wieku. Obecnie wchodzi w skład Parku Żeromskiego

Cmentarz Francuski. Krzyże w barwach Francji
źródło fotografii własne © redlica.pl

Dawid Klich

Dawid Klich

Mąż Ani, ojciec Jasia. Założyciel redlica.pl. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza