Foka szara wyda potomstwo?

Podziel się
Foka szara wyda potomstwo? Choć w Bałtyku żyje sporo fok szarych to od dziesięcioleci na plażach Meklemburgii-Pomorza Przedniego nie zaobserwowano takiego wydarzenia. Tym bardziej wieści o możliwym wydaniu potomstwa przez fokę szarą na plaży jest informacją wartą uwagi. “Jesteśmy pewni, że samica foki wyda potomstwo. Jest znacznie grubsza niż pozostałe foki ze stada i porusza się ociężale” mówi Henning von Nordheim dyrektor Ochrony Przyrody Morskiej z Federalnej Agencji Ochrony Przyrody.

W Bałtyku występują trzy gatunki fok: foka szara, foka pospolita i foka obrączkowana. Największą, a zarazem najczęściej pojawiającą się u polskich wybrzeży foką jest foka szara. Samce osiągają do 3 metrów długości i do 310 kg masy ciała u największych osobników. Samice, które u każdego gatunku fok są nieco mniejsze, osiągają przeciętnie 1,8 m długości i 155 kg masy ciała. Liczebność populacji bałtyckiej szacuje się na 24,5 tysięcy osobników. W XIX wieku w Bałtyku było ich ok. 90-100 tysięcy, a na przełomie lat 70. i 80. XX wieku tylko 3-4 tys.

Źródło:
ostsee-zeitung.de

Źródło fotografii:
ostsee-zeitung.de

Dawid Klich

Mąż Ani, ojciec Jasia. Założyciel redlica.pl. Kibic Pogoni Szczecin. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza

Polecamy
Archiwum